Ана Карима

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ана Карима
Роден(а)Тодора Велкова
1871
Починал(а)1949 (на 77–78 г.)
НационалностБугарка
ЗанимањеПисател, суфражист
СопружникЈанко Саказов (в. 1888)

Ана Карима, родена Тодора Велкова (1871–1949) — бугарска писателка, преведувачка, уредничка и новинарка, правосудник и активистка за правата на жените. Таа била ко-основач на Бугарската женска унија и била нејзин претседател од 1901 до 1906 година.

Таа била ќерка на трговецот со пченица Тодор Велков и работела како учител. Во 1888 година се омажила за социјалистот Јанко Саказов. Таа дебитирала и станала позната како писателка во 1891 година. Во 1894 година, семејството се преселило во Софија, каде што таа станала активна во рамките на социјалните реформи. Во 1897 година, таа го основала друштвото Сузнание („Совест“) и започнала да води кампања за образование на жените, од кои едната била да се отвори Универзитетот во Софија за жени. Од 1899 година, таа го уредувала весникот „Женски глас“ со Јулија Малинова, а во 1901 година го коосновала Бугарскиот женски сојуз со Карима како нејзин прв претседавач. Организацијата била чадор организација на 27 локални женски организации кои биле основани во Бугарија од 1878 година. Таа била основана како одговор на ограничувањата на образованието на жените и пристапот до универзитетски студии во 1890-тите, со цел да се продолжи интелектуалниот развој на жените и учество на студии, организирала национални конгреси и го користела весникот Женски глас како свој орган. Во 1906 година го напуштила Бугарскиот женски сојуз. Таа ја основала ривалската женска организација Равноправие („Еднакви права“, 1908-1921) и ја обиколила земјата каде држела предавања за реформите во правата на жените. Во 1918 година го отворила првиот дневен центар за работни мајки во Бугарија. Од 1921 до 1928 година била протерана од политички причини.[1][2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Haan, Francisca de; Daskalova, Krasimira; Loutfi, Anna (2006-01-01). Biographical Dictionary of Women's Movements and Feminisms in Central, Eastern, and South Eastern Europe: 19th and 20th Centuries (англиски). Central European University Press. ISBN 978-963-7326-39-4.
  2. Ruiz, Blanca Rodriguez; Rubio-Marín, Ruth (2012-06-07). The Struggle for Female Suffrage in Europe: Voting to Become Citizens (англиски). BRILL. ISBN 978-90-04-22425-4.