Ана Илијоска-Богиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Ана Илијоска-Богиќ e македонска писателка и сликарка.

Родена е во 1977 год. во Охрид. Се школувала во Охрид, Скопје и Белград, каде што дипломирала на Музичката академија. Живее и работи како професор по виолина во Белград.

Покрај музиката друга нејзина преокупација се книжевноста и сликарството. Пишува поезија и проза. Учествувала на бројни ликовни колонии и групни изложби.