Ана Донат

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ана Дoнат
Член на Европскиот парламент
На должноста
Стапил
2 јули 2019[1]
Изборна единица Унгарија
лидер на Моментум
На должноста
21 ноември 2021 – 29 мај 2022
Претходник Ана Орош
Наследник Ференц Геленчер
Лични податоци
Роден(а) 6 април 1987.(1987-04-06)(36 г.)
Будимпешта, Унгарија}
Националност Унгарка
Партија Моментум (2016-денес)
Деца 1
Установа Будимпештски универзитет
Амстердамски универзитет

Ана Јулија Донат (родена на 6 април 1987) е унгарска политичарка. Таа беше избрана од Движењето Моментум (дел од групата Обнови ја Европа) за член на Европскиот парламент на европските парламентарни избори во 2019 година. Донат беше лидер на партијата помеѓу 21 ноември 2021 и 29 мај 2022 година.

Ран живот и кариера[уреди | уреди извор]

Донат била родена на 6 април 1987 година во Будимпешта, Унгарија во семејството на Ласло Донат и Илдико Мунтаг,[2] како најмлада од трите браќа и сестри. Нејзиниот татко Ласло Донат бил поранешен свештеник и поранешен член на парламентот на Унгарската социјалистичка партија.[3] Нејзиниот дедо од таткова страна, Ференц Донат, имал еврејско потекло и бил адвокат и еден од тројцата секретари на Централниот комитет на Унгарската социјалистичка работничка партија за време на Унгарската револуција во 1956 година.[3][4][5][6]

Раното образование на Донат било во средното училиште „Верес Петер“ во Бекасмегјер, Будимпешта.[7] Таа студирала социологија на Будимпештскиот универзитет, а студирала миграција и етнички студии на Амстердамскиот универзитет.[8] По дипломирањето, таа стажирала во Европската комисија, пред да се врати во Унгарија за да стане проект менаџер за невладината организација Менедек.[9][8] Таа се приклучила на Движењето Моментум во 2016 година, а станала нејзин потпретседател во јуни 2018 година.[10][11] Донат беше кандидат за центристичката партија на унгарските парламентарни избори во 2018 година,[12] но партијата не освоила ниту еден мандат на изборите.[13]

Во декември 2018 година, Донат учествувала на протест против новиот закон за работни односи на унгарската влада, именуван од противниците како „закон за робови“, кој го зголемил годишното ограничување за прекувремената работа за работниците од 250 на 400 часа, а на бизнисите им дозволил да плаќаат три години наместо една година за прекувремената работа.[14] Донат беше уапсена на протестот, а подоцна ослободена.[15]

Европски парламент[уреди | уреди извор]

Донат беше кандидат за Движењето Моментум на изборите за Европскиот парламент во 2019 година. Таа беше втора на листата на нејзината партија и беше избрана за една од нејзините две европратеници (другиот била Каталин Чех) во Унгарија.[16][17] Таа била трета генерација од нејзиното семејство што била на политичка функција (по нејзиниот татко и нејзиниот дедо).[18]

Во Европскиот парламент, Донат била член на партиската група Обнови ја Европа.[19] Таа работела во Комитетот за граѓански слободи, правда и внатрешни работи. На оваа функција, таа била и член на Мониторинг групата за демократија, владеење на правото и фундаменталните права.[20] Во 2022 година, таа се приклучила на Комитетот за истрага за да ја истражи употребата на Pegasus и еквивалентен шпионски софтвер за надзор.[21][22]

Покрај нејзините комисиски задачи, Донат е дел од делегацијата на парламентот во Парламентарниот комитет за стабилизација и асоцијација ЕУ-Албанија,[23] Интергрупата на Европскиот парламент за слобода на религија или верување и верска толеранција[24] и меѓугрупата на Европскиот парламент за ЛГБТ права.[25]

Откако станала европратеничка, Донат добила имунитет од кривично гонење за нејзиното учество на протестот за трудово право во декември 2018 година, но Донат одлучила да се откаже од него на 29 мај 2019 година.[26]

Донат беше избрана за лидер на Движењето Моментум на 21 ноември 2021 година. Таа освоила 56,6% од гласовите, победувајќи ги Ана Орош (28,9%) и Габор Холаи (14,5%).[27] На парламентарните избори во 2022 година, опозицискиот сојуз Обединети за Унгарија, кој го вклучувало Движењето Моментум, претрпел тежок пораз. Донат на 9 мај 2022 година објавила дека е бремена и дека нема да се кандидира на изборите за обновување на партијата. Неа ја наследил Ференц Геленчер.[28]

Награди и почести[уреди | уреди извор]

Во декември 2020 година, Донат добила награда на годишното доделување на Европратеничките награди на The Parliament Magazine за најдобра употреба на социјалните медиуми.[29]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Key dates ahead“ (англиски). European Parliament. 20 May 2017. Архивирано од изворникот 25 May 2019. Посетено на 28 May 2019.
 2. „Anna Júlia Donáth“. European Parliament. Архивирано од изворникот на 25 August 2019. Посетено на 25 August 2019.
 3. 3,0 3,1 „Donáth László“. National Assembly. Архивирано од изворникот на 25 August 2019. Посетено на 27 August 2019.
 4. McLaughlin, Daniel (24 December 2018). „New generation taps Hungary's protest tradition to take on Orbán“. The Irish Times. Архивирано од изворникот на 24 December 2018. Посетено на 25 August 2019.
 5. „Ferenc Donath“. Garden of the Righteous Worldwide. Архивирано од изворникот на 25 August 2019. Посетено на 27 August 2019.
 6. „The Revolt in Hungary“ (PDF). Central Intelligence Agency. стр. 7. Архивирано од изворникот (PDF) на 27 August 2019. Посетено на 27 August 2019.
 7. „1997–2005 b“. Veres Péter High School. Архивирано од изворникот на 27 March 2019. Посетено на 27 August 2019.
 8. 8,0 8,1 „We are Europe“ (PDF). Union of European Federalists. стр. 8. Архивирано од изворникот (PDF) на 27 August 2019. Посетено на 27 August 2019.
 9. McLaughlin, Daniel (24 December 2018). „New generation taps Hungary's protest tradition to take on Orbán“. The Irish Times. Архивирано од изворникот на 24 December 2018. Посетено на 25 August 2019.
 10. 'Hirtelen találtam egy közösséget' – teltházas bemutatkozót tartott a Momentum“. Szeretlek Magyarország (унгарски). 22 January 2017. Архивирано од изворникот на 27 August 2019. Посетено на 27 August 2019.
 11. Domschitz, Mátyás (14 June 2018). „Női alelnöke lett a Momentumnak“ (унгарски). Index. Архивирано од изворникот на 15 June 2018. Посетено на 27 August 2019.
 12. „Budapest főváros 10.számú egyéni választókerület (Budapest III. kerület) eredménye“ (унгарски). National Election Office. 8 April 2018. Архивирано од изворникот на 27 August 2019. Посетено на 27 August 2019.
 13. Mortimer, Caroline (21 June 2019). „Hungarian political party offers punching bags for Budapest residents as part of election campaign“. Euronews. Архивирано од изворникот на 27 August 2019. Посетено на 27 August 2019.
 14. Karasz, Palko; Kingsley, Patrick (22 December 2018). „What Is Hungary's 'Slave Law,' and Why Has It Provoked Opposition?“. The New York Times. Архивирано од изворникот на 30 May 2019. Посетено на 25 August 2019.
 15. Hopkins, Valerie (21 December 2018). „Women in Hungary lead charge in pushback against Orban“. Financial Times. Архивирано од изворникот на 25 August 2019. Посетено на 25 August 2019.
 16. Juli, Boros (22 December 2018). „Két női listavezetővel indul az EP-választáson a Momentum“ (унгарски). 444. Архивирано од изворникот на 20 March 2019. Посетено на 25 August 2019.
 17. Oltermann, Philip; Walker, Shaun; Giuffrida, Angela (27 May 2019). „An NBA star, a TV chef and a comedian: meet some of the new MEPs“. The Guardian. Архивирано од изворникот на 1 September 2019. Посетено на 25 August 2019.
 18. Cseri, Péter (2 May 2019). „Donáth László és Donáth Anna: A mi családunkban nem armageddon, ha bevisznek a rendőrök“. 168 Óra (унгарски). Посетено на 31 August 2019.
 19. „Anna Júlia Donáth“. European Parliament. Архивирано од изворникот на 25 August 2019. Посетено на 25 August 2019.
 20. Democracy, Rule of Law & Fundamental Rights Monitoring Group, 2019–2024 European Parliament.
 21. Members of the Committee of Inquiry to investigate the use of Pegasus and equivalent surveillance spyware European Parliament.
 22. Parliament names MEPs to sit on three new committees European Parliament, press release of 24 March 2022.
 23. „Anna Júlia Donáth“. European Parliament. Архивирано од изворникот на 25 August 2019. Посетено на 25 August 2019."Anna Júlia Donáth".
 24. Intergroup on Freedom of Religion or Belief and Religious Tolerance European Parliament.
 25. Members European Parliament Intergroup on LGBTI Rights.
 26. „Lemond mentelmi jogáról Donáth Anna“. Heti Világgazdaság (унгарски). 30 May 2019. Архивирано од изворникот на 4 September 2019. Посетено на 25 August 2019.
 27. Cseke, Balázs (2021-11-21). „Donáth Annát választották a Momentum új elnökének“. Telex.hu (унгарски). Посетено на 2021-11-21.
 28. „Donáth Confirms Pregnancy, Won't Run for Momentum Presidency Again“. hungarianpolitics.com. 2022-05-09. Посетено на 2022-05-29.
 29. Johnson, Brian (2 December 2020). „MEP Awards 2020: Reaction and comment from our winners“. The Parliament Magazine. Посетено на 8 January 2021.
Партиски функции
Претходник
Ана Орош
(привремен)
Лидер на Momentum Movement
2021–2022
Наследник
Ференц Геленчер