Ана Вески

Од Википедија — слободната енциклопедија
Поп пејачката Ана Вески

Ана Вески (родена Ен Варман 27 февруари 1956 година) е естонска поп пејачка.

Биографија[уреди | уреди извор]

Ана Вески во 1988 г

Ана Вески е родена како Ен Ваарман во Рапла, Естонија. Дипломирала на музичкото училиште во градот, по што влегла во Технолошкиот универзитет во Талин. По завршувањето на образованието, таа станала професионален пејач и почнала да работи како солист во групите Мобилен и Витамин. Нејзината прва значајна хит песна на естонски јазик била „Кралица на градината со рози“ во 1980 година. Други истакнати естонски хитови биле „Тропска ноќ “ во 1979 година, „Последниот чин“ во 1983 година и „ Дали ќе останеш или не“? во 1986 година.

Организирајќи го ансамблот Немо, Вески ја започнала својата соло кариера во 1984 година. Истата година, таа учествувала на меѓународниот фестивал на песната Сопот во Полска. На натпреварот, таа ги добила Првите награди во две категории: Килибарното славејче за најдобра изведба на полска песна (со записот „ олка идолка “) и натпреварот за песна на интервизија за песната „Надежда гасне“. Првата награда за интервизија била всушност второпласирана позиција, бидејќи победничката Кристина Гижовска ја добила наградата Гран при.[1]

Популарните песни на руски јазик во нејзиниот репертоар вклучуваат „Земи ме со тебе 1983 година,[2] „Моја сакана моја“ 1994"Уживајте во животот", 2001.

Во 1987 година, Вески настапуваше во естонскиот рокентар „Пингул кил“ ( Затегната врвка ) со други значајни естонски пејачи и музичари како Урмас Алендер, Иво Лина и Тинис Меги . [3]

Во почетокот на 1990-тите, Вески и В. Довганиј организирале колекција на крзнена облека за продажба во Талин и Москва.

Семејство[уреди | уреди извор]

Вески првпат се омажила со текстописецот Јак Вески (1956–1994) во 1977 година. Нивната ќерка Керли Вески е дипломат и работела во естонскиот конзулат во Москва. Двојката се развела во 1981 година. Вториот брак на Вески бил со нејзиниот менаџер Бено Белчиков. Белчиков починал на 1 мај 2022 година, на 74-годишна возраст.

Признанија[уреди | уреди извор]

Избрана дискографија[уреди | уреди извор]

Соло[уреди | уреди извор]

 • Ана Вески (1983)
 • Поет Ана Вески (1983) ЕП
 • Позади крутой поворот (1984) ЕП
 • Ветувам дека ќе те одведам во градината! (1985)
 • Ти ветувам градини (1985)
 • Уживај во животот (1986) ЕП
 • Исповедта (1995)
 • Карневал на љубовта (2000)
 • Дива (2000)
 • Не биди тажен човеку (2002)
 • Надеж (2003)
 • Не жали за ништо (2004)
 • Во живо 2008 (2008)
 • Нема ангели (2009)
 • Како да се случи / Сè што се случува(2010)
 • Роденден за двајца (2011)
 • Калис, кула (2013)
 • Земете ја мојата песна (2016)
 • Ви благодарам: јубилејниот концерт во живо (2016)
 • Ана Вески „Тркалање, така се тркала времето“ (2018)

Соработки[уреди | уреди извор]

 • Ане Вески и ансамблот „Мусик-Сеиф“ (1983), Ане Вески и Мусик-Сеиф
 • Ви благодарам! (1988), Ане Вески и Немо
 • Покана за танц бр. 9: Кралиците на летото(1998), Ана Вески и Марју Ланик
 • Роденден за двајца (2011), Ане Вески и Аин Тамесон

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „The complete list of all participants and places until 2006“. Архивирано од изворникот на 2 January 2007. Посетено на 17 October 2007. Pesnya goda site (ru) (pl)
 2. Poet Anna Veski (Anne Veski Sings. In Russian). Vinyl LP. Melodiya
 3. „TallinnFilm“. Архивирано од изворникот на 20 June 2009. Посетено на 15 June 2009.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]