Ана Василиевна

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ана Василиевна
Византиска царица
На престол 1416–1417
Сопружник Јован VIII Палеолог
Династија Палеолози
Татко Василиј I Московски
Мајка Софија Витовтовна
Роден(а) 1393
Починал(а) 1417
Вероисповед православие

Ана Василиевна или Ана Московска (1393 - август 1417) била московска кнегиња и византиска царица, прва сопруга на царот Јован VIII Палеолог.

Ана била ќерка на големиот московски кнез Василиј I Московски и Софија Витовтовна. Во 1411 година Ана била омажена за Јован Палеолог, најголем син на царот Мануел II Палеолог. Во 1416 Јован бил прогласен за деспот, а малку потоа и за соцар на својот татко. Ана станала најмала царица, втора во хиерархијата по царицата Елена Драгаш, мајка на Јован VIII Палеолог.

Византискиот историчар Дука наведува дека Ана починала од чума во август 1417 година.

Ана Василиевна
Роден(а): 1403 Починал(а): 1417
Претходник
Елена Драгаш
Византиска царица
1416–1417
со Елена Драгаш (1416–1417)
Наследник
Елена Драгаш