Ана Валев

Од Википедија — слободната енциклопедија

Ана Валев, родена Бекмен (родена 1969 година) е шведска балетска танчерка. До нејзиното пензионирање од активното танцување во 2012 година, таа била главна танчерка во Кралскиот шведски балет.[1]

Биографија[уреди | уреди извор]

Родена е во Таби во округот Стокхолм, таа рано се заинтересирала за танц, посетувајќи часови по балет пет дена во неделата, кога имала само осум години. Од 10 -годишна возраст, таа ја посетувала Балетската школа на Кралскиот театар, по што поминала две години во Кралското шведско балетско училиште, исто така, го завршила своето средно образование таму во 1987 година.[2] Таа веднаш се приклучила на Кралскиот шведски балет, станувајќи солист во 1992 година и главна танчерка во 1994 година.[1][3]

Во нејзините 25 години настап со Кралскиот шведски балет, Валев танцувала водечки улоги во широкиот репертоар на шведски балет, настапувајќи и во класични балети и во современи дела. Нејзините претпочитани улоги биле оние со силна лична содржина како насловната улога во Ромео и Јулија (балет) или Џули во Фрекен Џули на Биргит Калберг. Нејзината последна улога била во страст на Понтус Лидберг „Страст на девојката од малиот натпревар“ во април 2012 година.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Anna Valev årets svenska dansare“ (Swedish). Dansmuseet. 18 December 1998. Посетено на 6 May 2014.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
  2. „Årets dansare 1991: Anna Valev“ (Swedish). Dansportalen. Архивирано од изворникот на 2016-06-16. Посетено на 6 May 2014.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
  3. 3,0 3,1 „Triple Excellence“ (PDF) (Swedish). Mikaelk.com. Архивирано од изворникот (PDF) на 6 May 2014. Посетено на 6 May 2014.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)