Ана Брнабиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ана Брнабиќ
Ана Брнабић
Премиер на Србија
Стапува
29 јуна 2017
Претходник Александар Вучиќ
Лични податоци
Роден(а) 28 септември 1975 (1975-09-28) (48 г.)
Белград, Југославија
Установа Northwood University
University of Hull

Ана Брнабиќ (српски: Ана Брнабић; родена на 28 септември 1975 година, Белград, СФРЈ) — српски политичар, премиер на Србија од 29 јуни 2017 година. Претходно, таа беше министер за држава и локална самоуправа во владата на Александар Вучиќ од 2016 година, како и менаџер и економист.

Животопис[уреди | уреди извор]

Во 1994 година завршила средно училиште бр. 5 во Белград. Доби високо образование во странство. До 1998 година, студирала бизнис менаџмент на Универзитетот Нортвуд. во Мичиген, САД, каде што ја бранеше својата диплома за бизнис администрација (BBA). Подоцна студирала на британскиот универзитет Хал, каде добила Магистер по бизнис администрација (МБА).

Во 2001 година, таа се врати во Србија, каде работеше во Аграрната програма за развој на Србија (под покровителство на Европската унија), а потоа и во областа на консултациите. Од 2002 до 2011 година - во Агенцијата на САД за меѓународен развој. Од 2011 година работеше во американската компанија Continental Wind Serbia, од јануари 2013 година е нејзина директорка. Во 2006 година учествуваше во создавање на Национална алијанса за локален економски развој (НАЛЕД), од 2013 година беше потпретседател, а во 2016 година стана претседател на оваа организација.

Во 2007 година, Ана Брнабиќ стана советник на директорот на Координативното тело на Владата на Србија за заедниците Прешево, Бујановац и Медвеѓа, чиј предмет е разгледување на последиците од конфликтите во Прешевската долина и Косово. На 11 август 2016 година, премиерот Александар Вучиќ ја назначи за министер за држава и локална самоуправа.

По претседателските избори во 2017 година, за време на кои победи сегашниот премиер Александар Вучиќ, Ана Брнабиќ беше предложена од него на функцијата премиер на Србија. На 15 јуни 2017 година, претседателот на Србија Александар Вучиќ го назначи Брнабиќ за Премиер на Србија.