Ана Бригадер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Спридитис свири на флејта за да танцува Лутаусис (скулптури во Националниот парк Тервете)
Меморијалниот музеј на Ана Бригадер Спридиши во Тервете, Латвија

Ана Бригадере (1 октомври 1861, Тервете – 25 јуни 1933 година, Тервете ) била писателка, драматург и поетеса од Латвија .[1]

Биографија[уреди | уреди извор]

Нејзината прва приказна Slimnīcā/At the Hospital била напишана околу 1893 година, а објавена во 1896 година. Во 1897 година, Бригадер го насочила својот фокус исклучиво на книжевното дело, а нејзината прва книга Vecā Karlīne/Стара Карлина била објавена. Шест години подоцна, нејзината прва и најпопуларна драма Sprīdītis/The Tale of Sprīdītis била напишана за режисерот на латвискиот театар во Рига, Јекабс Дубурс, кој ја поставил претставата во 1903 година.

Шест години подоцна, нејзината прва и најпопуларна драма Sprīdītis/The Tale of Sprīdītis била напишана за режисерот на латвискиот театар во Рига, Јекабс Дубурс, кој ја поставил претставата во 1903 година. Во 1985 година, приказната беше адаптирана за кино, преведена на неколку јазици. Првата светска војна ќе ја наведе да емигрира во Москва . Во 1918 година се вратила во Рига и таму го продолжила своето книжевно творештво.[1]

Работење[уреди | уреди извор]

Таа напишала комедија и драма, меѓу кои Приказната за Спридитис, младо момче од латвиско селско семејство и неговите фантастични авантури во блиската шума. Напишала и четири автобиографии, меѓу кои Dievs, daba, darbs (Бог, природа, дело) за животот на една Летонка кон крајот на 19 век.

Награди и почести[уреди | уреди извор]

  • Наградата Ана Бригадере беше повторно воспоставена во 1986 година за да ги прослави достигнувањата во латвиската литература .[1]
  • 1932 година, Наградата на фондот за култура за Во суровите ветрови
  • 1927 година, Наградата на фондот за култура за магичната птица на Лолита
  • 1926 година, Орденот на трите ѕвезди од трета класа.[1]
  • 1913 година, награда на Рига Латвиско општество.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 „Latvian Literature“. www.latvianliterature.lv (англиски). Посетено на 2019-12-23. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „:0“ е зададен повеќепати со различна содржина. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „:0“ е зададен повеќепати со различна содржина.

Библиографија[уреди | уреди извор]