Ана Анка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ана Анка
Ана Оберг
Роден(а)Данута Ана Колоџијеска
1971 (воз. 52–53 г.)
Полска
Други имињаАна Јаегер
Ана Оберг
Занимање
 • модел
 • глумица
 • писателка
Познат(а) по
Родно местоБјув, Шведска
ТВ програм(и)
Сопружник
 • Луис Јаегер (разведена)
 • Пол Анка (в. 2008; разведена 2010)
Деца2
Страница
annaanka.com

Ана Анка (мом Данута Ана Колоџиејска, претходно Оберг родена 1971) е шведски-американски модел, глумица, и автор. Таа била омажена за канадскиот пејач Пол Анка. Анка е претставена во шведското реално шоу „Svenska Hollywoodfruar“ (Шведски Холивудски Жени).[1]

Кариера[уреди | уреди извор]

Анка кратко се појави во американскиот филм Глупавиот и поглупавиот, заслужен за. Таа имаше две реченици, и двете на шведски: Hej allihopa (Здраво на сите) и Hej då (Чао).[2] Таа има играно и помали улоги во филмовите „Специјалист“ и „ Зона на опаѓање“.[3]

Анка објавила книга за вежбање и обука наречена Книга за тренингот за бременост во траење од 30 минути: Комплетна програма за лесна тежина за фитнес. [2]

Шведски Холивудски Жени[уреди | уреди извор]

Во 2009 година, Анка стана позната на пошироката јавност во реалното шоу „Шведски холивудски жени“ каде што беше една од трите шведски жени кои живееја во Холивуд. Програмата, која беше прикажана на шведската ТВ3, и имала најголема гледаност досега[4], поставувајќи нов рекорд на гледаност за програма направена од ТВ3.[5]

Напис за вестилница[уреди | уреди извор]

На 16 септември 2009 година, Анка беше интервјуирана на шведската новинска страница Њусмил,[6] во написот наречен „Jag vill bli en förebild för svenska kvinnor" ("Сакам да бидам добар пример за шведските жени") [7] Во написот се опишани шведските татковци како „трагични со промената на пелените и нивната рамноправност“, а Шведските жени воопшто како излитени, ситни, неинтелигентни, кои изгубиле контакт со нивната природна женственост. Беше упатен необичен апел за избор на начин на живот на домаќинка како оној на Анка и таа ја потврди својата желба да стане примерот што беше потребен на Шведска. Подоцна беше објавено и признаено од издавачите[8] дека делото е напишано од „духови-уредници по телефонски разговори со Анка, со цел да се зголеми вниманието. Написот доби повеќе од 100.000 хитови, прв за Њусмил, и неколку одговори, вклучително и од Налин Пекгул.[9]

Личен живот[уреди | уреди извор]

Првично наречена Данута Ана Колоџиејска, Ана Анка е родена во тогашната Полска народна република.[10] Нејзината мајка починала при породување.[11] На тригодишна возраст, Анка била посвоена од шведски пар по име Оберг, кој живеел во Бјув, Шведска.[12] Таа се преселила во Соединетите Држави во 1994 година за да работи како модел откако го освоила осмото место на меѓународниот избор за Мис Хавајски Тропик.[13] Нејзиното учество на изборот за Мис Хавајски Тропик и забраниле да учествува на изборот за Мис на Шведска таа година. Претходните извештаи наведоа дека Анка учествувала на Мис на Шведска во 1994 година, но Векоревин - кој во тоа време бил сопственик и оператор на изборот за убавина Мис Шведска - не нашол докази за нејзиното учество ниту на изборите во 1993 и во 1994 година, иако учествувала и на Мис Избор на Сканија во 1993 година.

Шест години подоцна, во 1999 година, таа била ангажирана како личен тренер на музичарот Пол Анка.[14] Тие се венчаа во 2008 година, со што таа стана домаќинка со полно работно време со нејзините две деца,[14] син кој го имаше со Пол Анка во 2005 година и постара ќерка од првиот брак со Луис Јигер.[15] Во декември 2009 година, Пол Анка поднесе барање за развод откако Ана Анка повика полиција за време на расправија со него во врска со нејзината одлука да отпушти една од нивните помошнички.[16] Според Ана, Пол вперил пиштол кон неа[17] ден претходно и и се заканувал на неа и нејзината дадилка; Пол го негирал обвинението и поднел тужба за клевета во февруари 2010 година против неа како одговор, и за тоа и за други наводи.[18] Последователното прегледување на снимките за надзор на нивната палата не дал докази за ниту еден таков настан. Без оглед, Ана доби мерка забрана за него еден ден откако тој поднесе тужба. Меѓу другите обвинувања, Пол во тужбата тврдел и дека претходно - за време на расправија во ноември 2009 година - полицијата ја уапсила Ана за кривично дело домашна батерија откако го ранила, но Пол во тоа време инсистирал да се повлече обвинението. Тужбата беше отфрлена со предрасуди пет месеци подоцна, во јули 2010 година, со што се забранува повторна постапка.[19] Подоцна истата година, две години откако се омажија, Пол и Ана Анка се разведоа.[20] До август 2014 година, Ана Анка изјави дека е во добри односи со Пол, иако не и со нејзиниот прв сопруг.[15]

Во јуни 2017 година, Анка го загуби старателството над нејзиниот син[21] по пресудата со која му се доделува старателство на Пол Анка без никаков мандат за загарантирана посета или семејна терапија.[22] Во август 2017 година, Ана Анка поднесе жалба на одлуката,[23] што Пол Анка ја критикуваше.

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Hanna Dunér (22 September 2009). „Anna Anka ett lyft för TV3 – Business“ (шведски). E24.se. Архивирано од изворникот на 29 March 2012. Посетено на 2 November 2009.
 2. 2,0 2,1 Foto: Samuel Ahlin. „Anna från Bjuv blev fru Anka – KVP.se – Senaste nytt | Expressen – Nyheter Sport Ekonomi Nöje“. KVP.se. Архивирано од изворникот на 26 October 2009. Посетено на 2 November 2009.
 3. „Så blev hon Anna Anka“.
 4. „Anna Anka sprängde miljonvallen – Dagens Media“ (шведски). Dagensmedia.se. Архивирано од изворникот на 27 September 2009. Посетено на 2 November 2009.
 5. „Tv- och populärkultursbloggen | SvD“. Blogg.svd.se. Архивирано од изворникот на 27 July 2011. Посетено на 2 November 2009.
 6. "Newsmills redaktörer skrev Anna Anka-artikeln" – Dagens Media“ (шведски). Dagensmedia.se. Архивирано од изворникот на 22 September 2009. Посетено на 2 November 2009.
 7. „Jag vill bli en förebild för svenska kvinnor – Artikel av Anna Anka – Newsmill“. Newsmill.se. Архивирано од изворникот на 11 February 2010. Посетено на 2 November 2009.
 8. Henrik Ståhl (21 September 2009). „Anna Anka skrev inte debattinlägget på Newsmill | SvD“ (шведски). Svd.se. Архивирано од изворникот на 22 September 2009. Посетено на 2 November 2009.
 9. „Anna Anka hyllar islamistiska ideal – Artikel av Nalin Pekgul – Newsmill“. Newsmill.se. Архивирано од изворникот на 22 September 2009. Посетено на 2 November 2009.
 10. Sanna Torén Björling. „Anna Anka tacksam över all publicitet“ (шведски). DN.se. Архивирано од изворникот на 29 September 2009. Посетено на 2 November 2009.
 11. „Anna Ankas mor døde under fødselen“ (норвешки). Посетено на 20 August 2018.
 12. Abrahamsson, Kerstin (14 September 2009). 'Att vara hemmafru är ett heltidsjobb' ['Being a housewife is a full-time job']. Nöje (TV) [Entertainment (TV)]. Expressen (шведски). Bonnier Group. ISSN 1103-923X. Архивирано од изворникот на 24 November 2009. Посетено на 13 August 2018. Anna Åberg från Bjuv i Skåne flyttade till USA för femton år sedan för att jobba som modell. Sex år senare anställdes hon som sångaren Paul Ankas personliga tränare. [Anne Åberg from Bjuv in Scania moved to the USA fifteen years ago to work as a model. Six years later, she was employed as the singer Paul Anka's personal trainer.]
 13. Karlsson, Carin; Hallberg, Therese (28 September 2009). „Anna Ankas (skönhets)miss?“ [Anna Ankas miss (beauty)?]. Kändis [Celebrity]. Veckorevyn (шведски). Bonnier Tidskrifter. Архивирано од изворникот на 22 August 2010. Посетено на 13 August 2018. En rad svenska tidningar, däribland Aftonbladet och Expressen, har rapporterat att Anna, då Åberg, flyttade till USA efter att hon kommit på andra plats i Fröken Sverige-tävlingen 1994. [...] 'Jag fick åka till USA med Miss Hawaiian Tropic, tävla mot 83 tjejer från hela världen och jag kom på åttonde plats.' [...] Enligt fotograf Mikael Nordström på Npp Photo, var Anna Anka, då Åberg med i Fröken Sveriges delfinal Fröken Skåne hösten 1993. Delfinalen var en kvaltävling till den stora Fröken Sverige tävlingen 1994. Anna kvalade dock inte in, hon kom enligt Mikael, varken etta, tvåa eller trea. [A series of Swedish newspapers, including Aftonbladet and Expressen, have reported that Anna, then Åberg, moved to the USA after joining the Miss Sweden 1994 contest. [...] 'I got to go to the USA with Miss Hawaiian Tropic, compete against 83 girls from all over the world and I came in eighth place.' [...] According to photographer Mikael Nordström at Npp Photo, Anna Anka, then Åberg was in Miss Sweden's part-finals Miss Scania in the fall of 1993. The part-finals was a qualifying contest for the big Miss Sweden competition in 1994. Anna did not qualify, she came according to Michael, neither first, second nor third.]
 14. 14,0 14,1 Abrahamsson, Kerstin (14 September 2009). 'Att vara hemmafru är ett heltidsjobb' ['Being a housewife is a full-time job']. Nöje (TV) [Entertainment (TV)]. Expressen (шведски). Bonnier Group. ISSN 1103-923X. Архивирано од изворникот на 24 November 2009. Посетено на 13 August 2018. Anna Åberg från Bjuv i Skåne flyttade till USA för femton år sedan för att jobba som modell. Sex år senare anställdes hon som sångaren Paul Ankas personliga tränare. [Anne Åberg from Bjuv in Scania moved to the USA fifteen years ago to work as a model. Six years later, she was employed as the singer Paul Anka's personal trainer.]
 15. 15,0 15,1 Berggren, Olle (13 August 2014). „Anna Anka: 'Offrade min familj för showen' [Anna Anka: 'Sacrificed my family for the show']. Nöje [Entertainment]. Expressen (шведски). Bonnier Group. ISSN 1103-923X. Архивирано од изворникот 13 August 2018. Посетено на 13 August 2018.
 16. Landes, David (7 December 2009). „Anna Anka faces split with Hollywood husband after latest row“. The Local. Архивирано од изворникот на 14 August 2018. Посетено на 13 August 2018.
 17. „Paul Anka: I never pulled gun on wife“. Page Six. New York Post. Jesse Angelo. 10 February 2010. ISSN 1090-3321. Архивирано од изворникот на 14 August 2018. Посетено на 13 August 2018.
 18. Brown, Karina (5 February 2010). „Paul Anka Says His Wife Lied to Swedish Press“. Ventura, California: Courthouse News Service. Архивирано од изворникот на 14 August 2018. Посетено на 13 August 2018.
 19. Morris, Aaron (5 July 2011). „A Case Study in Why Litigation Can Be So Expensive“. Internet Defamation Blog. Архивирано од изворникот на 14 August 2018. Посетено на 13 August 2018.
 20. Kline, Jennifer (4 October 2017). „Paul Anka through the years: See the '60s heartthrob then and now“. Entertainment (Music). AOL. Oath Inc. Архивирано од изворникот на 14 August 2018. Посетено на 13 August 2018. He would go on to briefly marry Swedish model Anna Aberg [sic], with whom he has a son, before they split in 2010, and then he wed Lisa Pemerton in 2016.
 21. Smith, Emily, уред. (2 July 2017). „Paul Anka wins custody of his 11-year-old son“. Page Six. New York Post. Jesse Angelo. ISSN 1090-3321. Архивирано од изворникот на 13 August 2018. Посетено на 13 August 2018.
 22. Dillon, Nancy (31 August 2017). „Paul Anka beauty queen ex-wife appealing child custody decision barring her from son“. Entertainment. New York Daily News. Tronc. Архивирано од изворникот на 13 August 2018. Посетено на 13 August 2018.
 23. Wheeler, Brad (1 September 2017) [Updated; originally published 31 August 2017]. „Paul Anka criticizes ex-wife over appeal of child-custody ruling“. Arts (Music). The Globe and Mail. Phillip Crawley. ISSN 0319-0714. Архивирано од изворникот на 13 August 2018. Посетено на 13 August 2018.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]