Анастасија Абрамова

Од Википедија — слободната енциклопедија

Анастасија Абрамова (17.06.1902 - 26.06.1985). била руска балерина на Московската балетска школа.

Била сестра на рускиот балетски критичар Александар Абрамов (алијас Трувит).

Животопис[уреди | уреди извор]

Абрамова е родена во 1902 година во Руската Империја, во Москва . Таа започнала да ја посетува балетската школа „Бољшој“ во 1910 година. Во Бољшој, таа била обучувана од Екатерина Гелцер, Екатерина Вазем и Василиј Тихомиров.[1] Абрамова дипломирала во 1917 година.[2].

Кариера[уреди | уреди извор]

По дипломирањето, таа работела во балетот Бољшој. Таа настапила со Валентин Кудријавцев, Љубов Банком и Нина Подгорецкаја (таа била првата невенчана сопруга на Игор Мојсејев) - тие биле четирите ѕвезди на московскиот балет во 1920-тите и нивните животи биле многу слични.

Анастасија Абрамова била професионален партнер на Асаф Месерер.[3] Таа работела со режисерите Александар Алексеевич Горски и Василиј Тихомиров. Нејзиното деби било во 1922 година, се појавила како Лиза во Слабо чувана девојка. Други значајни дела вклучуваат Црвениот афион (како Тао-Хоа), Пепелашка и Париски пламен (како Џејн).[2] Таа исто така настапила во „ Малиот грбав коњ“,[3] Мали нешта на Александар Горски, Кореографија на Новер (1922), Крчко Орашиќ (како Маша), Петрушка (како танчерка), Фудбалер (како чистач на улици), главна улога, 1930).) итн.

Таа се пензионирала во 1948 година.[2]

Во тоа време, во рускиот балет имало две балетски школи - Санкт Петербург (Ленинград) и Москва. Балетското училиште во Санкт Петербург развило високо грациозно танцување, а московското училиште било познато по класичниот балет. Но, во 1930-тите, под наредба на Сталин, група ленинградски танчери пристигнале во Москва за да ги заменат московските танчери.[4][5] После тоа, московското училиште престанало да постои. Многу московски танчери и кореографи го напуштиле Бољшој театарот . Оние кои не можеле да најдат нова работа, продолжиле да работат во Бољшој театар, но немале улоги. Таква судбина го снашла и Аврам. Четирите ѕвезди на Московскиот балет - Анастасија Абрамова, Валентина Кудријавцева, Љубов Банком и Нина Подгорецкаја - немале учество во претставите.

Во 1947 година, во исто време, тие добиле титула „Почесен уметник“ од РСФСР (ru: Почесен уметник на РСФСР) и веднаш биле отпуштени.[1]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „ru: Encyclopedia of Russian ballet“. Архивирано од изворникот на 2013-09-07. Посетено на 2021-02-09.
  2. 2,0 2,1 2,2 „Abramova, Anastasia (b. 1902)“. Women in World History: A Biographical Encyclopedia. Gale Research Inc. Архивирано од изворникот на 15. 11. 2018. Посетено на 8. 1. 2013.. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |archive-date= (help)(бара претплата)
  3. 3,0 3,1 Messerer & Briansky 2007
  4. Igor Moiseyev. The memories // ru: Игорь Александрович Моисеев
  5. Solomon Volkov Solomon Volkov at the Liberty (radio); ru: СПб. Консерватория в США: Музыка двух столиц

Надворешни врски[уреди | уреди извор]