Анастасија (музичка група)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Анастасија)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Анастасија се македонска музичка група присутни од 1990. Тие се една од најуспешните групи во Македонија. Нивната музика е оригинален микс од византиски звуци, православна црковна музика и етно ритми. Тие корисат повеќе акустични унструменти како: кавал, гајда, тапан, а исто така користат компјутери, семплери и синтисајзери.

Членови[уреди | уреди извор]

Филмографија[уреди | уреди извор]

1994 Пред дождот (Музика)

2005 Тајната книга (Музика)

Дискографија[уреди | уреди извор]

Извор[уреди | уреди извор]