Анасо Јободвана

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Анасо Јободвана
Anaso Jobodwana Beijing 2015.jpg
Лични податоци
Роден(а) 30 јули 1992 (1992-07-30) (26 г.)
Абердин, Јужна Африка
Висина &100000000000001870000001,87 м
Тежина 71 kg (157 lb)
Спорт
Земја Јужна Африка ЈАР
Спорт Атлетика
Дисциплини 200 м
Успеси и титули
Лични рекорди 200 м 19.87 (2015)

Анасо Јободвана (роден на 30 јули 1992 г.) е јужноафрикански атлетичар кој се натпреварува во спринтерските дисциплини.[1] Тој се натпреварувал на трката на 200 метри на Летните олимписки игри 2012 во Лондон[2] каде истрчал сопствен најдобар резултат од 20.13 секунди и се пласирал во финалето, во кое завршил на 8. место.

На Светското првенство 2015, Јободвана го освоил бронзениот медал на трката на 200 метри, зад Јусејн Болт и Џастин Гетлин истрчувајќи сопствен најдобар резултат од 19.87 секунди.

Лични рекорди[уреди | уреди извор]

Дисциплина Резултат Место Датум
100 метри 10.10 САД Гринсборо, САД
Русија Казањ, Русија
24 мај 2013
8 јули 2013
200 метри 19.87 Кина Пекинг, Кина 27 август 2015

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Anaso Jobodwana“. Sports Reference LLC. http://www.sports-reference.com/olympics/athletes/jo/anaso-jobodwana-1.html. посет. 7 август 2012 г. 
  2. Бред Морган. „Mission2London: Anaso Jobodwana (RSA)“. Athletics-Africa.com. http://athletics-africa.com/features/182/2012/07/16/mission2london_anaso_jobodwana_rsa.html. посет. 16 август 2013 г. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]