Анаконда (филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Анаконда
(Anaconda)“
Anaconda.jpg
Официјалниот постер на филмот
Режисер Луис Лиоса
Продуцент Анди Фикман
Верна Харах
Карол Литл
Бо Маркс
Леонард Рабиновиц
Сузан Раскин
Сценарист Ханс Бауер
Џим Кеш
Џек Епс Џр.
Настапуваат Џенифер Лопез
Ајс Кјуб
Џон Вот
Музика Ранди Еделман
Кинематографија Бил Батлер
Монтажа Мајкл Р. Милер
Дистрибутер Sony Pictures
Премиера 1997
Времетраење 89 минути
Држава  САД
Јазик англиски
Следен Анаконди: Ловот по Kрвавата Oрхидеја (2004)

National Geographic тимот предводен од Тери Флорес (Џенифер Лопез) и Стив Кејл (Ерик Столз) се пратени да снимаат дукументарен филм за едно Јужно Американско племе. Но кога ќе спасат еден чуден човек (Џон Вот) од брод во тонење, тие ќе добијат повеќе отколку што бараа. Кога Кале ќе биде онеспособен од убод од некоја чудна пчела, чудниот човек го презема бродот и ги носи сите на патување за фаќање на анаконда, најголемата застрашувачка змија на светот.