Анаконда (филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Анаконда
(Anaconda)“
Anaconda.jpg
Официјалниот постер на филмот
РежисерЛуис Лиоса
ПродуцентАнди Фикман
Верна Харах
Карол Литл
Бо Маркс
Леонард Рабиновиц
Сузан Раскин
СценаристХанс Бауер
Џим Кеш
Џек Епс Џр.
Главни улогиЏенифер Лопес
Ајс Кјуб
Џон Вот
МузикаРанди Еделман
КинематографијаБил Батлер
МонтажаМајкл Р. Милер
ДистрибутерSony Pictures
Премиера1997
Времетраење89 минути
Држава САД
Јазиканглиски
СледенАнаконди: Ловот по Kрвавата Орхидеја (2004)

„Анаконда“ е американски филм од 1997 година во режија на Луис Лиоса. Главните улоги ги играат: Ајс Кјуб, Џенифер Лопес и Џон Вот.

Синопсис[уреди | уреди извор]

Тимот на „Нешенел џиографик“, предводен од Тери Флорес (ја игра Лопес) и Стив Кејл (го игра Ерик Столз) се испратени да снимаат дукументарен филм за едно јужноамериканско племе. Но, кога ќе спасат еден чуден човек (го игра Џон Вот) од брод кој тоне, тие ќе добијат повеќе отколку што бараат. Кога Књјл ќе биде онеспособен од убод од некоја чудна пчела, чудниот човек го презема бродот и ги носи сите на патување за фаќање на анакондата, најголемата застрашувачка змија на светот.