Анадија

Координати: 40°26′N 8°26′W / 40.433° СГШ; 8.433° ЗГД / 40.433; -8.433
Од Википедија — слободната енциклопедија
Анадија
Anadia
општина
Знаме на АнадијаГрб на Анадија
Земја Португалија
ОбластСеверен регион
Меѓуопшт. заедницаАвеиро
ОкругАвеиро
Околии10
Управа
 • ПретседателЛитературен Аугусто Маркес
Површина
 • Вкупна216,63 км2 (8,364 ми2)
Население (2011)
 • Вкупно29.150
 • Густина1,3/км2 (3,5/ми2)
Часовен појасWET/WEST (UTC+0/+1)
Координати40°26′N 8°26′W / 40.433° СГШ; 8.433° ЗГД / 40.433; -8.433
Мреж. местоwww.cm-anadia.pt

Анадија (португалски: Anadia) — град и општина во Централниот регион, Португалија. Населението во 2011 година изнесувало 29.150 жители, на површина од 216,63 км2. Градот Анадија е дел од парохијата Аркос е Могофорес. Самиот град имал население од 3.034 жители во 2001 година, додека парохијата Аркос е Могофорес има околу 5.000.