Анаврос

Од Википедија — слободната енциклопедија
Anaurus е исто така род на скокачки пајаци.
Анаврос
Изворно имеΆναυρος  (грчки)
Местоположба
ДржаваГрција
Физички особености
Устие 
 • место
Пагасески Залив
 • координати
39°20′58″ N; 22°57′53″ E / 39.3494° СГШ; 22.9647° ИГД / 39.3494; 22.9647Координати: 39°20′58″ N; 22°57′53″ E / 39.3494° СГШ; 22.9647° ИГД / 39.3494; 22.9647
Особености на сливот

Анаврос (грчки: Άναυρος, латински: Anaurus) ― речен порој во близина на античкиот град Јолкос (денешен Волос), кој тече од планината Пелион во Пагасескиот Залив.[1] Се вели дека јунакот Јасон изгубил сандала во нејзините води, додека ја превезувал преправената божица Хера преку нејзиниот поток.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Public Domain Смит, Вилијам, уред. (1854). „Anaurus“. Речник на грчката и римската географија. 1. Лондон: John Murray. стр. 131.