Амстердам Слотердајк

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Амстердам Слотердајк
Station-amsterdam-sloterdijk.jpg
МестоХоландија
Координати52°23′21″N 4°50′17″E / 52.38917° СГШ; 4.83806° ИГД / 52.38917; 4.83806Координати: 52°23′21″N 4°50′17″E / 52.38917° СГШ; 4.83806° ИГД / 52.38917; 4.83806
СтопанисувачХоландски Железници
ЛинииАмстердам–Ротердам железница
Ден Хелдер–Амстердам железница
Железница Амстердам–Схипхол,
Метролинија 50
Перони10 (автобус)
2 (метро)
ВрскиГВБ Амстердам Метро: 50
ГВБ Амстердам Трамвај: 12
Connexxion: 82, 382, 395
EBS: 309
ГВБ: 15, 22, 36, 61, 69, 231, 269, 748
Меин Герхбус Фликсбус: 011, 044, 056, 067, 068, 069, 075, 800, 802, 810, N44, N61, N67, N75, N800, X31
Други информации
Код на станицатаAss
Историја
Отворена29 мај 1983
Перон 9 и 10 на станицата Слотердајк.

Амстердам Слотердајк е главна железничка раскрсница која се наоѓа западно од централната железничка станица Амстердам Централ. Таа е на железничко-железничкиот премин со дополнителен премин линија (Хембоух). Се наоѓа на железничката линија од Амстердам Централ до Харлем и последната станица пред раскрсницата каде што линијата Амстердам Централ-Зандам се разграничува од неа и на преминувањето на западната граница на железничката линија Амстердам-Схипхол помеѓу Схипхол и Амстердам Централ. Хембовиот премин ги поврзува линиите за премин, обезбедувајќи директна врска помеѓу Схипхол и Зандам. Постојат платформи на двете премин линии и на Хембоух; за вториот има посебен влез на друга страна од плоштадот станица.

Исто така постои и метро линија.

Историја[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]