Амстердамска кула

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Амстердамска кула
Shell Tower Amsterdam-Noord from tour boat 2016-09-12.jpg
Амстердсмската кула во септември 2016 година
Општи податоци
Статускомплетирана
Типместо за забава
СтилМодернистичка
МестоСеверен Амстердам
Амстердам, Холандија
Почната1966
Висина
Покрив100 м (330 ст)
Технички податоци
Катови22
Подна површина167,031 m2 (1,797,910 sq ft)

Амстердамска кула е осумдесет метри висока кула изградена на реката Еиј во Северен Амстердам. Кулата е дизајнирана во 1966 година од холандскиот архитект Артур Стал во име на Конинклике Шел. Според тоа, зградата им била позната по многу на жителите на Амстердам како „Шел кула“. Во 2016 година кулата била преименувана во А'ДАМ Кула по двегодишно реновирање.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Kort na de bouw deed ook de bijnaam "Vapona-strip" de ronde, naar een bekend merk vliegenvanger.