Амперова сила

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Амперов закон за сила)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Опит кој ја прикажува Амперовата сила која дејствува меѓу два напоредни спроводника низ кои течат постојани струи. Ако насоката на текот е иста кај двата спроводника, силата е привлечна, а ако насоките се обратни, таа е одбојна. Извел: проф. Оливер Зајков. Институт за физика на Природно-математичкиот факултет во Скопје.

Амперова сила претставува силата со која магнетното поле му дејствува на спроводник со струја. Амперовата сила директно зависи од јачината на струјата, како и од должината на спроводникот, а како фактор на пропорционалноста се јавува и магнетна индукција.

Поврзано[уреди | уреди извор]