Амперова сила

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Амперова сила претставува силата со која магнетното поле му дејствува на спроводник со струја. Амперовата сила директно зависи од јачината на струјата, како и од должината на спроводникот, а како фактор на пропорционалноста се јавува и магнетна индукција.

Поврзано[уреди | уреди извор]