Амла Руја

Од Википедија — слободната енциклопедија
Амла Руја

Амла Ашок Рујаиндиска социјална активистка позната по нејзината работа поврзана со наводнувањето.

Кариера[уреди | уреди извор]

Руја била инспирирана од тешките суши во 1999/2000 и 2003 година за да го подобри собирањето вода во селата во Раџастан.[1][2] Таа го основала добротворниот фонд Акар (ACT) за партнерство со селата за изградба на брани кои обезбедуваат безбедност на водата.[3]

Нејзиниот прв проект за проверка на браната бил во селото Мандавар,[1] што бил успешен. Земјоделците успеале да заработат до 120 милиони рупии за една година преку двете брани изградени од добротворниот фонд Аакар.[1] До крајот на 2017 година, добротворната фондација Аакар изградила повеќе од 200 брани во повеќе од 115 села во Раџастан, со ефекти на проток на речиси 200 други села.[4][5][6] Фондот обезбедувал 60-70% од ресурсите потребни за изградба на секоја проверена брана, додека селото каде што се наоѓа браната обезбедувало 30-40% од ресурсите, учествувало во нејзината изградба и било одговорно за нејзиното одржување.[3][4] Проверените брани овозможуваат надополнување на водоносните слоеви за време на монсуните, така што бунарите и рачните пумпи се полнат.[4] Селаните можеле да одгледуваат до три жетви годишно и да чуваат добиток.[1][3][4] Руја проценила дека резултирачкиот зголемен приход дава 750% поврат на инвестицијата во браните за проверка.[3] Девојчињата можеле да одат на училиште, бидејќи повеќе не треба да им помагаат на нивните мајки да носат вода од долги растојанија,[4] и учениците можат да започнат високо образование.[3] Руја е популарно позната како Паани Мата („Водена мајка“).[1][7]

Руја и нејзиниот тим ги прошириле своите напори во други држави како Мадја Прадеш,[1] [5] Махараштра, [1] [5] Одиша, [5] и областа Дантевада во Чатисгар,[1][5] и имаат планира да се прошири во Бихар,[2] Харајана,[2] Утараканд и Утар Прадеш.

Во 2011 година, Руја била наградена со Лакшмипат Сингханија - Национална награда за лидерство на ИИМ Лакнау во категоријата служба во заедницата и социјално издигнување.[8][9] Во 2016 година, таа била номинирана за категоријата „Women of Worth Social Award“.[6] Во 2018 година, таа ја добила наградата за достигнување на Меѓународниот набљудувач на човекови права на Индија око за 2018 година.[10]

Личен живот[уреди | уреди извор]

Амла Руја е родена во Утар Прадеш.[11] Таа моментално живее во Малабар Хил, Мумбај, Махараштра.[12]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 1,7 'Water Mother' Amla Ruia, transformed over 100 villages of Rajasthan using traditional water harvesting“. Vishwa Samvad Kendra. NewsBharati. 18 April 2017. Посетено на 9 February 2019.
 2. 2,0 2,1 2,2 Jayakumar, P.B. (8 October 2017). „Healing Drought“. Business Today. India. Посетено на 10 February 2019.
 3. 3,0 3,1 3,2 3,3 3,4 Dey, Anindo (23 September 2012). „Water idea, sir ji!“. The Times of India. Архивирано од изворникот на 16 February 2013. Посетено на 16 January 2015.
 4. 4,0 4,1 4,2 4,3 4,4 Peerzeda, Aamir Rafiq (12 September 2017). „Meet India's dam-building grandmother“. BBC News. Посетено на 9 February 2019.
 5. 5,0 5,1 5,2 5,3 5,4 Kumar, Pavan Manikanta (5 August 2018). „Meet The Woman Who Rescued 2 Lakh Villagers From Poverty And Tripled Their Revenue In 10 Years“. The Logical Indian. Посетено на 9 February 2019.
 6. 6,0 6,1 „Women of Worth: About the Nominee - Amla Ruia“. Women Of Worth (англиски). 2016-02-11. Посетено на 2017-12-16.
 7. „One Woman Made 100 Villages in Rajasthan Fertile Using Traditional Water Harvesting Methods“. The Better India (англиски). 2015-12-15. Посетено на 2017-12-16.
 8. „Leadership Awards“. Hindustan times. Архивирано од изворникот на 18 January 2015. Посетено на 16 January 2015.
 9. „LAKSHMIPAT SINGHANIA - IIM, LUCKNOW NATIONAL LEADERSHIP AWARDS - 2013“. www.lpsiimlawards.in. Архивирано од изворникот на 9 January 2019. Посетено на 2015-09-18.
 10. „IHRO to celebrate World Environment Day“. The Sunday Guardian. 14 April 2018. Посетено на 9 February 2019.
 11. „About the Trust“. Aakar Charitable Trust. Архивирано од изворникот на 4 March 2016. Посетено на 2015-09-18.
 12. Merchant, Cyrus H. (18 May 2016). „Brightly flows the river“. Marwar. India. Архивирано од изворникот на 2019-02-10. Посетено на 10 February 2019.