Амина Михришах султан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Амина Михришах султан
Втора Кадинефенди
Роден(а)Џанет
Франција
Починал(а)1732
ВераРимокатолицизам подоцна Ислам
СопружникАхмед III
ДецаМустафа III

Амина Михришах султан (починала 1732) била сопруга на османлискиот султан Ахмед III и мајка на Мустафа III.

Таа била родена како Џанет и имала француско потекло[1][2]. Таа никогаш не била валиде султанна нејзиниот син бидејќи починала во 1732 година, 25 години пред Мустафа III се качи на османлискиот престол[3].

Нејзиното име Мехришах во превод значи Сонце. Нејзиното вечно почивалиште се наоѓа во турбето на Турхан Хатиџе султан во Јени џамија.

Наводи[уреди | уреди извор]