Амес, А Коруња

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Амес
Concello de Ames
Амблем на Амес Concello de Ames
Амблем
Положбата на Абегондо во Галиција
Положбата на Абегондо во Галиција
Parroquias11
Управа
 • Градоначалник? (?)
Површина
 • Вкупна80,55 км2 (3,110 ми2)
Население (2005)
 • Вкупно(ИНСШ)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (DST)CET (UTC+2)

Амес е општина во Шпанија која се наоѓа во Провинцијата Ла Коруња, во автономната покраина Галиција . Има површина од 80.55 km² (31.1 mi²), и население од 20,840 жители (2004) и густина на население од 258.72 km² (670.10 /mi²).


Координати: 42°54′N 8°38′W / 42.900° СГШ; 8.633° ЗГД / 42.900; -8.633