Прејди на содржината

Америка Ферера

Од Википедија — слободната енциклопедија
Америка Ферера
Ферера во април 2010
Роден(а)18 април 1984(1984-04-18)(40 г.)
Лос Анџелес, Калифорнија, САД
ЗанимањеГлумица
Активен период2001 – сега

Америка Џорџина Ферера[1] (анг. America Georgina Ferrera; родена 18 април 1984) е американска глумица, добитничка на наградите Еми, Златен глобус и SAG за најдобра телевизиска глумица во 2007 година, во улогата на Бети Суарез во серијата Грдата Бети. Таа исто така глумела и во филмовите Real Women Have Curves, Sisterhood of the Traveling Pants, Sisterhood of the Traveling Pants 2, и The Dry Land, а и накратко се појавила во филмот Lords of Dogtown (2005).

Ран живот[уреди | уреди извор]

Ферера, најмладото дете од шест (четири браќа и една сестра) е родена во Лос Анџелес, Калифорнија на 18 април 1984 година. Нејзините родители имигрирале во САД од Хондурас во средината на 1970-те години.

Ферера е одгледана во Вудланд Хилс, Лос Анџелес, област во Лос Анџелес, каде што учела во Calabash Street Elementary School, George Ellery Hale Middle School и El Camino Real High School.[2] Кога Ферера имала седум години, ја добила првата мала улога во училишна продукција на Хамлет, а потоа кога имала десет години ја добила улогата на Артфул Доџер од Oliver!. Од тој момент таа знаела дека сака да биде глумица.

Ферера во 2006.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Cindy Pearlman (2008-08-03). „Actress America Ferrera sticks to the message“. Reading Eagle. Архивирано од изворникот на 2010-06-27. Посетено на 2010-01-12.
  2. „Movies: Biography forAmerica Ferrera“. The New York Times.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]