Американска љубов

Од Википедија — слободната енциклопедија

Американска љубов (италијански: Un amore americano) е италијански романтична комедија од 1994 година, ко-сценарист и режиран од Пјеро Скивазапа, со Карло Деле Пиан и Брук Шилдс во главните улоги.[1][2][3][4]

Заплет[уреди | уреди извор]

Карло Фосалто, професор од Универзитетот во Урбино, пристигнал во Соединетите Држави за да држи летни часови по италијанска литература на американски универзитет од Средниот Запад. Неговата сопруга останала дома во Италија за да се грижи за семејството. Грета, новинар-аматер е асистент на Карло за лето. Врската помеѓу Грета и Карло еволуирала во романса и покрај фактот дека тој е оженет.

Улоги[уреди | уреди извор]

  • Карло Деле Пиане како Карло Фосалто
  • Брук Шилдс како Грета Берлинг
  • Меме Перлини како Петри
  • Кејт Гимбелот како Лена
  • Ричард Џозеф Пол како Џорџ
  • Емил Левисети како Валтер

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Canale 5: Brooke Shields in Un amore americano“. Adnkronos. 30 March 1992. Посетено на 17 January 2022.
  2. Roberto Chiti; Roberto Poppi; Enrico Lancia. Dizionario del cinema italiano: I Film. Gremese Editore, 2002. ISBN 8884400856.
  3. Aldo Grasso, Massimo Scaglioni. Enciclopedia della Televisione. Garzanti, Milano, 1996 – 2003. ISBN 881150466X.
  4. Roberto Rombi (20 February 1994). „Delle Piane: In America per amore“. La Repubblica (италијански). Посетено на 17 January 2022.