Американска пита

Од Википедија — слободната енциклопедија

Американска пита ( англиски: American Pie) или Мангупи ја потврдуваат матурата — тинејџерска комедија од 1999 година . Филмот е режисерско деби на браќата Пол и Крис Вајц, додека сценариото го напишал Адам Херц . После големиот комерцијален успех, следуваат три продолженија на филмот: Американска пита 2 (2001), Американска пита 3: Свадба (2003) и Американска пита: повторно заедно (2012).

Дејството на филмот следи пет млади момчиња кои посетуваат училиште во Ист Грејт Фолс: Џим Левенштајн ( Џејсон Бигс ), Крис Острикер ( Крис Клајн ), Кевин Мајерс ( Томас Ијан Николас ), Стивен Стифлер ( Шон Вилијам Скот ) и Пол Финч ( Еди Кеј Томас ). Сите, освен Стифлер, се обложуваат дека ќе ја изгубат невиноста пред матурата. Насловот на филмот потекнува од истоимената народна песна и се однесува на една сцена во филмот, во која главниот лик е фатен како мастурбира со пита, откако рекол дека чувството што го обезбедува третата основа е како „топла пита со јаболка“ (популарно американско јадење). Пита со јаболка ). Сценаристот Адам Херц изјавил дека насловот се однесува и на обидите да се изгуби невиноста во средно училиште, што е „исто толку американско како пита со јаболка“.

Во прилог на основната серија, има четири филма кои се објавени директно на ДВД под наслов Американска ви ги пита претставува : Музички камп (2005), Гола милја (2006), Бета братство (2007) и Книга на љубовта (2009).

Дејство[уреди | уреди извор]

Предлошка:Упозорење-филмЏим е матурант во средно училиште во Мичиген. Како и повеќето негови врсници, тој е опседнат со секс. Бидејќи тој нема девојка, тој се забавувал гледајќи порно филмови на сателитските програми. Неговиот татко не се двоуми да му дава совети за сексот, кој, сепак, се целосно застарени. Да бидат работите уште полоши, тој му давал совети во најнепогодни моменти. Со оглед на интересите, Џим ќе се договори со неговите најдобри пријатели: Кевин, Финч и Оз да ја изгубат невиноста до матурската вечер. Сепак, ова не била лесна задача. Кевин имал проблеми со својата девојка Вики, на Финч му се допаѓала мајката на нивниот пријател, а Оз се вљубува во сериозната Хедер, која не е девојка за една ноќ. На Џим најмногу ќе му се допадне Надја, убава чешка студентка на размена, но тој навистина не успевал да и се доближи, па се свртел кон навидум непривлечната Мишел, која му дава пријателски сексуални упатства.

Улоги[уреди | уреди извор]

Предлошка:Списак глумаца |- | Џејсон Бигс || Џим Левенстин |- | Томас Ијан Николас || Кевин Мајерс |- | Шон Вилијам Скот || Стив Стифлер |- | Еди Кеј Томас || Пол Финч |- | Алисон Ханиган || Мишел Флаерти |- | Крис Клајн || Крис „Оз” Острајхер |- | Шенон Елизабет || Нађа |- | Тара Рид || Викторија „Вики” Лејтам |- | Мина Сувари || Хедер |- | Наташа Лион || Џесика |- | Јуџин Леви || господин Левенстин |- | Моли Чик || госпођа Левенстин |- | Крис Овен || Чак „Шерминатор” Шерман |- | Џенифер Кулиџ || Џенин Стифлер |- | Џон Чо || Џон |- | Џастин Ајсфелд || Џастин |}

Користена литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]