Амброз Мандвуло Дламини

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Амброз Мандвуло Дламини
Ambrose Mandvulo Dlamini (cropped).jpg
Премиер на Есватини
На должноста
27 октомври 2019 – во служба
Монарх Мсвати III
Претходник Винсент Мланга
Лични податоци
Роден(а) 5 март 1968(1968-03-05)
Есватини, Мбабане
Починал(а) 13 декември 2020(2020-12-13) (возр. 52)
Јужноафриканска Република
Партија Независен политичар
Установа Универзитетот Есватини

Амброз Мандвуло Дламини (свази: Ambrose Mandvulo Dlamini, 5 март 1968 - 13 декември 2020) - Свази политичар, деловен извршен директор и десетти Премиер на Есватини. Пред неговото назначување, тој работел како извршен директор на Свази МТН

Животопис[уреди | уреди извор]

Даламини потекнува од Мбекелвени еНхаланхени. Неговиот дедо, принцот Малунџ, беше чичко на кралот Собзуа Втори. Тој е син на началникот Мандуло. Дипломирал на тогашниот универзитет во Свазиленд и се стекнал со МБА од трговија на Универзитетот Хемптон. Работел во различни банки (вклучувајќи го и Банкарскиот стандард), достигнувајќи раководни позиции. Тој стана извршен директор на Недбанк (2003-2010) и телекомуникациската компанија МТН Свазиленд (2010-2018), дел од групата МТН од Јужна Африка. Тој нема искуство во политиката. На 27 октомври 2018 година, како што го прогласи кралот Мсвати III, тој беше заколнат на 29 октомври за премиер. Тој е најмладиот шеф на владата во историјата на државата.

Премиер на Есватини[уреди | уреди извор]

На 27 октомври 2018 година, кралот Мсвати III објави на состанокот во кралскиот крал во Лобамба дека Даммини ќе биде следниот премиер, наследувајќи му на Барнабас Сибусисо Даммини, кој почина претходниот месец по изборите во 2018 година. Далани нема искуство во политиката.[1][2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Mandvulo Dlamini appointed eSwatini Prime Minister“. Sabcnews.com. Посетено на 28 October 2018.
  2. „AMBROSE DLAMINI IS PRIME MINISTER“. New.observer.org.sz. Посетено на 28 October 2018.