Прејди на содржината

Грб на Саудиска Арабија

Од Википедија — слободната енциклопедија

Грбот на Саудиска Арабија (поточно Амблем на Саудиска Арабија) — официјален грб на кралството усвоено во 1950[1]. Според уставот на кралството[2], грбот се состои од два прекрстени сабји со палма во отворениот дел сабјите. Сабјите ги претставуваат Хиџаз и Неџд под раководство на Ибн Сауди[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Flags of the World, Saudi Arabia page
  2. „Saudi Basic Law of Government, Article 4“. Архивирано од изворникот на 2009-05-23. Посетено на 2009-12-21.
  3. Flaggenlexicon.de

Поврзано[уреди | уреди извор]

[[Категорија::Никулци за Саудиска Арабија]]