Амбидекстрија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Амбидекстрија е појава на способност кај некој луѓе да имаат вродена или стекната моќ да подеднакво вешто ги користат и левата и десната страна на своето тело, пред се, рацете.[1][2]. Само околу еден процент од луѓето природно ја имаат оваа способност и нарекуваат амбидекстери.[3] Различни се нивоата на капацитет и разновидноста на појавата на амбидекстрија, а најретко се среќава во потполност еднаква способност и ефикасност на користење на двете раце.

Наводи[уреди | уреди извор]