Прејди на содржината

Амбасадор (мост)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Амбасадор Мост

Амбасадор (англиски: Ambassador Bridge) е висечки мост кој спојува Детроит, Мичиген, во САД, со Виндзор, Канада.[1] Околу 150,000 служби и АД$13 билиони во годишно производство зависе од мостот.[2]

Мостот, над реката Детроит, имаше најдолгата висечка централна растојание кога се доврше во 1929 со 564 м (1,850 фт) до 1931. Вкупно должина на мостот е 2,286 м (7,500 фт). Амбасадор Мост е најработлив во Северна Америка. Повеќе од 25% од целата трговија меѓу САД и Канада поминува на мостот.

  1. Stephane Fitch and Joann Muller (11-15-04).The Troll Under the BridgeForbes
  2. Detroit Regional Chamber (2006) Detroit/Windsor Border Update: Part I-Detroit River International Crossing Study Архивирано на 6 мај 2008 г.