Амбасада на Украина во Скопје

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Амбасада на Украина во Скопједипломатско претставништво на Украина која се наоѓа во главниот град на Македонија, Скопје. Амбасадата се наоѓа на ул.Алберт Шваjцер, 7-9, Скопjе, 100.[1]. Извонреден и Ополномоштен Амбасадор на Украина во Република Македониjа Наталија Иванивна Задорожњук.

Од историjата на Амбасадата[уреди | уреди извор]

Односите меѓу Украина и Македонија беа отпочнати на 23 јули 1993 година со признавањето од Украина на државната независност на Македонија.

Дипломатските односи биле воспоставени на 20 април 1995 година по пат на размена на ноти меѓу МНР на Украина и МНР на Македонија.Во јуни 2000 година беше отворено дипломатско претставништво на Украина во Македонија.

Во ноември 2001 година беше отворена Амбасада на Украина во Македонија.

Амбасадори на Украина во Македонија[уреди | уреди извор]

  • Вјачеслав Владимирович Похваљскиј (06.1999-09.2001)[2]
  • Павло Олексијович Кирјаков (09.2001-10.2003)
  • Олексиј Вoлoдимирович Шовкопљас (03.2004-03.11.2005)
  • Виталиј Анатолијевич Москаленко (03.11.2005-03.06.2009)
  • Јуриј Олексијович Гончарук (03.06.2009-21.12.2016)[3]
  • Наталија Иванивна Задорожњук (06.09.2017-)

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]