Амбар Ќој

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Амбар Ќој
Амбар Ќој се наоѓа во Грција
Амбар Ќој
Амбар Ќој (Грција)


Амбар Ќој е кукушко село во Егејска Македонија, Република Грција.

Географиja и местоположба[уреди | уреди извор]

Историja[уреди | уреди извор]

Економија[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени институции[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]