Амбански јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Амбански јазик
Нембаоански јазик
Utupua
Застапен воСоломони
ПодрачјеУтупуа
Говорници593  (1999)
Јазично семејство
Јазични кодови
ISO 639-3utp

Амбанскиот, или познат како нембаоански или утупуански, е темотуански јазик, дел од групата на океански јазици. Јазикот е главен јазик на островот Утупуа, во Соломоните. Според податоците на Етнолог од 1999 година, јазикот го зборуваат околу 590 жители. Зборовниот редослед е подмет-прирок-предмет.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]