Аматовско Езеро

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Аматовско Блато)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Аматовското Езеро или Аматовско Блато (грчки: Λίμνη Αματόβου) — мало езеро во Егејска Македонија, Грција [1]. Се наоѓа на територијата на денешната општината Пајонија (кукушко) на левиот брег на реката Вардар. Езерото речиси наполно пресушило во периодот меѓу 1928 и 1932 година.

Наводи[уреди | уреди извор]