Аманохашидате

Од Википедија — слободната енциклопедија
Поглед на Аманохашидате од паркот Касамацу.
Поглед на Аманохашидате од планината Моџу.
Аманохашидате во укијо-е од Хирошиге Утагава.
„Поглед на Ама-но-Хашидате“ од Сесшу Тојо. На десната страна, ториито (порта) на Светилиштето Коно се гледа. И крајно десно, Канмуриџима и Куцуџима се исто така насликани.

Аманохашидате (天橋 立) ― еден од трите живописни погледи на Јапонија. Спрудот се наоѓа во Заливот Мијазу во северниот дел на префектурата Кјото. Тој е дел од Квазинационалниот парк Танго-Аманохашидате-Оејама.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Тенка лента земја поврзува две спротивставени страни на заливот Мијазу. Овој спруд е 3,3 км долг и покриен со околу 7.000 борови дрвја.

Може да се гледа од планините од двете страни на заливот или да се помине пеш. Во близина на северниот крај е храмот Коно, шинтов храм и на јужниот крај е Чион-џи, будистички храм.

На спрудот е слатката вода добро ценета уште од периодот Хејан, која била избрана за еден од 100-те најдобри извори и реки во Јапонија од страна на Агенцијата за животна средина во 1985 година.[1]

Пристап[уреди | уреди извор]

ЖС „Аманохашидате“ на железничката линија Мијазу, околу два часа од ЖС „Кјото“ или ЖС „Осака“, се наоѓа во рамките на пешачко растојание од јужниот крај на Аманохашидате.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Министерство за животна средина на Јапонија. 環境省選定 名水百選/詳細ページ (јапонски). Архивирано од изворникот на 12 јуни 2011. Посетено на 16 јули 2021.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]


35°34′09.69″N 135°11′29.46″E / 35.5693583° СГШ; 135.1915167° ИГД / 35.5693583; 135.1915167