Аманда Форсберг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Аманда Форсберг

Аманда Несторија Форсберг (родена на 26 февруари 1846 година) била шведска балерина.

Форсберг е роден во Стокхолм. Таа била студентка на Кралскиот шведски балет во 1863 година и прва танчерка во 1864–69 година; таа беше прва танчерка во Државна опера Унтер ден Линден во Берлин во 1870-1882 година.

Според современите критичари, нејзиниот танц се одликувал со „необична воздушна“ финеса и „опојна девствена скромност“. Таа била пофалена и за нејзината мимикрија.[1]

Меѓу нејзините улоги се Фенела во „Немиот“ и игуманијата во „Роберт од Нормандија“ и „Сликата од соништата на сликарот“. Според критичарите, нејзиниот танц се одликувал со „ретка воздушност и финеси“ и „опојувачка девствена скромност“.

Таа била вброена како една од деветте најдобри балерини во Кралскиот балет помеѓу 1864 и 1901 година, заедно со Хилда Лунд, Амалија Полсон, Агнес Кристенсон, Гунхилд Розен, Сесилија Фламанд, Џени Брант, Ана Вестберг и Викторија Страндин.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]