Аманда Кернел

Од Википедија — слободната енциклопедија
Аманда Кернел (2017)

Аманда Кернел ( шведски: [ɕæˈɳɛlː] ;[1] роден на 9 септември 1986 година) е шведски, јужен самиски режисер и сценарист.[2] Таа е најпозната по филмот Sami Blood, кој освоил неколку награди.

Биографија[уреди | уреди извор]

Аманда Кернел е родена во Умео . Во раните тинејџерски години таа се посветила на глумата и режија во рамките на општинскиот театар. Нејзината мајка е Швеѓанка, но преку нејзиниот татко развила корени во културата на Сами.[3] Таа, меѓу другото, работела како филмски едукатор во округот Вестерботен,[3] и глумела во филмот Maison (2007).[4] Во годините 2009-2013, Кернел присуствувала и дипломирала на Националната филмска школа на Данска во Копенхаген .[5] Кернел живее во Копенхаген,[3] каде што, покрај снимањето филмови, предава и филмска режија.[5]

Награди[уреди | уреди извор]

 • 2016 година, најдобар млад режисер, 73. Меѓународен филмски фестивал во Венеција [6]
 • 2016, Најдобар европски филм, етикета Europa Cinemas [7]
 • 2016 година, специјална награда на жирито, Меѓународен филмски фестивал во Токио
 • 2016, 2016 Меѓународен филмски фестивал во Торонто
 • 2017 година, награда Лукс, 74. Меѓународен филмски фестивал во Венеција
 • 2017 година, награда Лукс
 • 2017 година, награда Гулдбаге за најдобро сценарио
 • 2017 година, Награда Змеј за најдобар нордиски филм, филмски фестивал во Гетеборг
 • 2018, Златни бубачки за најдобро сценарио, најдобра главна женска улога (Лен Сесилија Спарок), најдобра монтажа (Андерс Сков) и награда од публиката за најдобар филм, 53. награди Гулдбаге
 • 2018 година, културна награда Dagens Nyheter [8]
 • 2018 година, награда на шведската федерација на ОН за човекови права [9]

Филмографија[уреди | уреди извор]

 • Våra Discon (2007)
 • Спел (2008)
 • Sommarsystern (2008)
 • Att dela allt (2009)
 • Det kommer Aldrig att gå över (2011)
 • Рајот (2014)
 • Stoerre Vaerie [sv], исто така, Norra Storfjället (2015) – пилот и краток филм кој ја формира основата за филмот Сами крв [3]
 • Јас секогаш ќе те сакам Кинген (2016)
 • Сами крв (2017) [2]
 • Повелба (2020)

Наводи[уреди | уреди извор]

 

 1. Turistbyrån Sorsele (12 February 2016). „Amanda Kernell“. YouTube. Посетено на 11 December 2019.
 2. 2,0 2,1 „Amanda Kernell“ (Swedish). Svensk Filmdatabas. Посетено на 8 August 2019.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link) Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „1svenskfilmdatabas“ е зададен повеќепати со различна содржина.
 3. 3,0 3,1 3,2 3,3 „Regissören Amanda Kernell om Sameblod: Okunskapen kring Sveriges koloniala historia är enorm“. DN.SE (шведски). 5 September 2016. Посетено на 8 August 2019. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „2DN.SE“ е зададен повеќепати со различна содржина.
 4. „Maison (2004)“. Svensk Filmdatabas. Посетено на 8 August 2019.
 5. 5,0 5,1 „Amanda Kernell“. nordicwomeninfilm.com. Посетено на 8 August 2019.
 6. „Sameblod (2017)“. Svensk Filmdatabas. Посетено на 8 August 2019.
 7. „Amanda Kernell dubbelt filmprisad“. Sydsvenskan. Посетено на 8 August 2019.
 8. "En revansch för generationer av samer". DN.SE (шведски). 29 January 2018. Посетено на 8 August 2019.
 9. „Amanda Kernell får FN-förbundets pris för mänskliga rättigheter“. Svenska FN-förbundet (шведски). 4 June 2018. Посетено на 8 August 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]