Амалија фон Хелвиг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Амалија фон Хелвиг (1776–1831)
Амалија фон Хелвиг . Минијатура од Јохан Лоренц Креул

Ана Амалија фон Хелвиг (16 август 1776 – 17 септември 1831) била германска и шведска уметница, писателка, преведувачка, социјалист, салонист и културна личност. Таа е позната како инспирација за многу уметници. Била член на Кралската шведска академија за уметности .

Биографија[уреди | уреди извор]

Родена е кај баронот Карл Кристоф фон Имхоф од аристократското семејство Имхоф и Луиз фон Шарт, внуката на Шарлот фон Штајн . Во 1791 година, таа била претставена на дворот на Чарлс Август, великиот војвода од Саксо-Вајмар-Ајзенах во Вајмар, каде што припаѓала на дворот на мајката на Чарлс, Ана Амалија од Бранзвик-Волфенбител . Таа добила добро уметничко образование и била поттикната од Гете и Шилер да пишува песни.

Се омажила во 1803 година за генералот Карл Готфрид фон Хелвиг, таа се преселила во Стокхолм во 1804 година, каде што основала салон и станала позната личност во културниот живот на главниот град. Таа била избрана за Академијата за уметности во 1804 година и учествувала на неколку нејзини изложби помеѓу 1804 и 1810 година. Таа се вратила во Германија во 1810 година, но ги поминала годините од 1814 до 1816 година во Шведска, каде што престојувала во Упсала како дел од кругот околу салонистот Мала Силфверстолпе . Нејзиното пријателство со Ерик Густаф Гејер и Пер Даниел Амадеус Атербом е многу дискутирано и таа е претставена како извор на инспирација за многу уметници; водела кореспонденција со шведски уметници откако се врати во Германија. Во Берлин го основала еден од најважните книжевни салони на почетокот на 19 век.

Во културата[уреди | уреди извор]

Карина Бурман ја портретира врската помеѓу Амалија фон Хелвиг и Густаф Гејер во романот Islandet (2001).

Исто така види[уреди | уреди извор]

  • Кристина Шарлота Седерстром
  • Список на германски уметнички

Наводи[уреди | уреди извор]

  • Österberg, Carin et al., Svenska kvinnor: föregångare, nyskapare (Швеѓанки) Lund: Signum 1990. (ISBN 91-87896-03-6 ) (in Swedish)
  • Svenskt konstnärslexikon (Шведски уметнички речник) Allhems Förlag, Malmö (1952) (in Swedish)

Дополнително читање[уреди | уреди извор]

  • Amalia von Helvig at Svenskt kvinnobiografiskt lexikon