Амазонас (венецуелска држава)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Амазонас)
Прејди на: содржини, барај
Амазонас
Estado Amazonas
Сојузна држава
Знаме на Амазонас
Знаме
Гесло: Honor y Lealtad
(превод: Чест и лојалност)
Химна: Химна на Амазонас
Местоположба во Венецуела
Местоположба во Венецуела
Земја  Венецуела
Создадена 1994 ¹
Главен град Пуерто Ајакучо
Управа
 • Управник Либорио Гварула (2005–2009)
Површина
 • Вкупна 180.145 км2
Ранг 2-ра
  &1000000000000001937999919.38% од земјата
Население (2007 est.)
 • Вкупно 142,200
 • Ранг 24-та
  &100000000000000003000000.3% од земјата
Часовен појас UTC-04:30
ISO 3166 VE-Z
Државно дрво каучук
(Hevea benthamiana)
Мреж. место amazonas.gob.ve
Претходно со статус на сојузна територија

Амазонас (шпански: Estado Amazonas) е една од 23-те сојузни држави на Венецуела.

Главен град е Пуерто Ајакучо. До 1900 главен бил Сан Фернандо де Атапабо.

Така е крстена по реката Амазон, иако низ поголемиот дел тече реката Ориноко.

Амазонас има површина од 180.145 км², а во 2007 г. имала население од 142.200 жители.

Општини и нивни седишта[уреди | уреди извор]

  1. Алто Ориноко (Ла Есмералда)
  2. Атапабо (Сан Фернандо де Атапабо)
  3. Атурес (Пуерто Ајакучо)
  4. Аутана (Исла Ратон)
  5. Манапјаре (Сан Хуан де Манапјаре)
  6. Мароа (Мароа)
  7. Рио Негро (San Carlos de Río Negro)


Координати: 3°30′N, 66°00′W