Ал-Фарук Амину

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ал-Фарук Амину
Амину во дресот Њу Орлеанс во 2013
Амину во дресот Њу Орлеанс во 2013
ПозицијаКрило
Висина2,06 м
Тежина100 кг
ЛигаНБА
Роден21 септември 1990 (1990-09-21) (32 г.)
Атланта, Џорџија, САД
НационалностСАД САД
Нигерија Нигерија
ФакултетВејк Форест
Драфт2010 / Рунда: 1 / Пик: 8-ми overall
Избран од Л.А. Клиперс Л.А. Клиперс
Проф. кариера2010–
Клубови
2010–2011Л.А. Клиперс Л.А. Клиперс
2011-2013Њу Орлеанс Хорнетс Њу Орлеанс Хорнетс
2013-2014Њу Орлеанс Њу Орлеанс Пеликанс
2014-2015Далас Далас Маверикс
2015-2019Портланд Портланд Т. Блејзерс
2019-2021Орландо Орландо Меџик
2021Чикаго Чикаго Булс
Репрезентација
Инфо од: 20.02.2022.

Ал-Фарук Ажиеде Амину (21 септември 1990 во Атланта) — нигериско-американски професионален кошаркар кој настапува за екипата на Чикаго Булс од НБА.Тој настапува и за кошаркарската репрезентација на Нигерија.

Животопис[уреди | уреди извор]

Амину е роден во Атланта, Џорџија, како дете на Абубакар и Анџирлик Амину. Неговиот брат, Аладе Амину е исто така професионален кошаркар.[1] Амину е од исламска вероисповед.[2]

Кариера[уреди | уреди извор]

Амину бил одбран како осми пик на драфтот во 2010 од страна на Лос Анџелес Клиперс.[3] Во декември 2011 бил разменет во екипата на Њу Орлеанс Пеликанс каде останал три сезони и бил дел од почетната постава. Во јули 2014 потпишал едногодишен договор со Далас Маверикс,[4] но во Далас имал скромна минутажа. Во јули 2015 Амину потпишал четиригодишен договор со екипата Портланд Трејлблејзерс вреден 30 милиони долари.[5]

НБА статистика[уреди | уреди извор]

Легенда
  ОН Одиграно натпревари   СН  Натпревари како стартер  МПН  Минути по натпревари
 ПШИ%  Процент на шут од игра  3П%  Процент на шут за три бода  СФ%  Процент на шут за слободни фрлања
 СкПН  Скокови по натпревар  AсПН  Асистенции по натпревар  УТПН  Украдени топки по натпревар
 БлПН  Блокади по натпревар  ППН  Поени по натпревар  Задебелено  Најдобро во кариерата

Регуларен дел[уреди | уреди извор]

Година Екипа ОН СН МПН ПШИ 3П% СФ% СкПН АсПН УТПН БлПН ППН
2010–2011 САД Л.А. Клиперс 81 14 17.9 .394 .315 .773 3.3 .7 .7 .3 5.6
2011–2012 САД Њу Орлеанс 66 21 22.4 .411 .277 .754 4.7 1.0 .9 .5 6.0
2012–2013 САД Њу Орлеанс 76 71 27.2 .475 .211 .737 7.7 1.4 1.2 .7 7.3
2013–2014 САД Њу Орлеанс 80 65 25.6 .474 .271 .664 6.2 1.4 1.0 .5 7.2
2014–2015 САД Далас 74 3 18.5 .412 .274 .712 4.6 .8 .9 .8 5.6
2015–2016 САД Портланд 82 82 28.5 .416 .361 .737 6.1 1.7 .9 .6 10.2
2016–2017 САД Портланд 61 25 29.1 .392 .329 .706 7.4 1.6 1.0 .7 8.7
Кариера 520 481 24.1 .426 .323 .725 5.7 1.2 1.0 .6 7.2

Разигрување[уреди | уреди извор]

Година Екипа ОН СН МПН ПШИ 3П% СФ% СкПН АсПН УТПН БлПН ППН
2015 САД Далас 5 2 30.0 .548 .636 .789 7.2 1.2 2.0 1.6 11.2
2016 САД Портланд 11 11 33.8 .438 .400 .724 8.6 1.8 .7 .9 14.6
Кариера 16 13 32.6 .459 .432 .750 8.2 1.6 1.1 1.1 13.6

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Al-Farouq Aminu Bio Архивирано на 20 август 2012 г.. Wakeforestsports.com. Посетено на December 2, 2015.
  2. Freeman, Joe (July 30, 2015). „Trail Blazers' Al-Farouq Aminu savoring South African visit“. OregonLive.com. Посетено на 17 December 2015.
  3. Al-Farouq Aminu Declares for NBA Draft Архивирано на 8 декември 2015 г.. Wakeforestsports.com. Посетено на December 2, 2015.
  4. „Mavericks sign free agent Al-Farouq Aminu“. mavs.com. July 29, 2014. Посетено на July 29, 2014.
  5. „Trail Blazers Sign Forward Al-Farouq Aminu“. NBA.com. July 8, 2015. Посетено на July 13, 2015.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]