Ал-Киблатин (џамија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Џамија Масџид Ал-Киблатин
Масџид Ал-Киблатин
Основни податоци
МестоМедина, Саудиска Арабија
Координати24°29′02.71″N 39°34′44.07″E / 24.4840861° СГШ; 39.5789083° ИГД / 24.4840861; 39.5789083
Припадностислам
Архитектонски опис
Архитектонски типџамија
Архитектонски стилисламската архитектура
Особености
Куполи1
Минариња2

Масџид Ал-Киблатин (المسجد القبلتین) е џамија која се наоѓа во Медина, Саудиска Арабија. Оваа џамија е од особена важност за Исламот бидејќи се верува дека тоа е местото каде пророкот Мухамед кажал дека ќе ја смени посоката на Кибла од Ерусалим во Мека.