Алшарска темјанушка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Алшарска темјанушка
Viola Allchariensis
Viola-allchariensis mk.jpeg
Научна класификација
Царство: Растенија
Нерангирано: Скриеносеменици
Нерангирано: Евдикоти
Нерангирано: Розиди
Ред: Малпигиовидни
Семејство: Темјанушкоцветни
Род: Темјанушки
Вид: Алшарска темјанушка
Биномен назив
Viola Allchariensis
G. Beck

Алшарска темјанушка (науч. Viola allchariensis) е македонско ендемско растение од фамилијата на темјанушкоцветни. Се наоѓа на локалитетот Алшар, кој представува Locus classicus на овој вид и таа е ограничена само тука.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Turrill, W. B. (1939e): Viola allchariensis var. herzogii. Violaceae - Curtis's botanical magazine 161, pp. 9537