Алхаво

Од Википедија — слободната енциклопедија
Алхаво
Ílhavo
општина
Praia da Costa Nova - Portugal (25794953112).jpg
Знаме на АлхавоГрб на Алхаво
LocalIlhavo.svg
Земја Португалија
ОбластЦентарен регион
Меѓуопшт. заедницаАвеиро
ОкругАвеиро
Околии5
Управа
 • ПретседателФернандо Касоило
Површина
 • Вкупна73,48 км2 (2,837 ми2)
Население (2011)
 • Вкупно38.598
 • Густина5,3/км2 (14/ми2)
Часовен појасWET/WEST (UTC+0/+1)
Координати40°36′N 8°40′W / 40.600° СГШ; 8.667° ЗГД / 40.600; -8.667Координати: 40°36′N 8°40′W / 40.600° СГШ; 8.667° ЗГД / 40.600; -8.667
Мреж. местоwww.cm-ilhavo.pt

Алхаво (португалски: Ílhavo) — град и општина во Централниот регион, Португалија. Населението во 2011 година изнесувало 38.598 жители, на површина од 73.48 км2.