Алхабија (Алмерија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Алхабија
Знаме на Алхабија
Знаме
Амблем на Алхабија
Амблем
Map of Alhabia (Almería).png
Координати: 36°59′ СГШ 2°35′ ЗГД / 
Земја  Шпанија
Покраина Андалузија
Провинција Алмерија
Управа
 • Градоначалник Хозе Нунез Кастила
Површина
 • Вкупна 16 км2
Надм. вис. 295 м
Население (2005)
 • Вкупно 692
 • Густина 43,3/км2
Часовен појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)

Алхабија е општина која се наоѓа во провинција Алмерија, во автономната покраина Андалузија .

Демографија[уреди | уреди извор]

Демографски развој на Алхабија (Алмерија) помеѓу 1999 и 2005

1999

2000 2001 2002 2003 2004 2005

670

672 683 681 676 679 692

Source: INE (Spain)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • (шпански) Alhabia - Diputación Provincial de Almería