Алфред де Вињи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Алфред де Вињи
Félix Nadar 1820-1910 Alfred de Vigny.jpg
Де Вињи, слика на Феликс Надар.
Роден Алфред Виктор де Вињи
27 март 1797(1797-03-27)
Лош, Фрнација
Починал 17 септември 1863(1863-09-17) (воз. 66 г.)
Париз, Франција
Занимање Поет, преведувач, романсиер
Правец Романтизам

Алфред де Вињи, грофот де Вињи (27 март 1797-17 септември 1863) — француски поет и лидерот на францускиот романтизам. Тој, исто така, пишувал романи, драми и правел преводи на Шекспир. Како воено лице со конзервативни и кралски ставови, Де Вињи се разликуваа од повеќето други француски романтичари.

Биографија[уреди | уреди извор]

Де Вињи е роден во Лош (град во кој тој никогаш не се вратил) во аристократско семејство. Неговиот татко бил 60-годишниот ветеран на Седумгодишната војна, кој починал пред дваесеттиот роденден на Алфред, а неговата мајка, 20 години помлада, била жена со силна волја, која била инспирирана од Русо и ја презела одговорноста за првичното образование на Алфред. Неговиот дедо, Маркиз де Бородин, служел како комодор во кралската морнарица.

Де Вињи израснал во Париз, и се подготвувал за студии на Политехничката Школа во Лицејот Бонапарта. Стекнал добро познавање на француската историја и на Библијата пред да му се појави „преголема љубов кон славата поврзана со оружјето“.

Како што беше случај за секој благородничко семејство, Француската револуција намалена околности на семејството значително. По поразот на Наполеон во Ватерло, на Бурбон, Луј XVIII, брат на Луј XVI, беше вратен на власт, а во 1814 година Vigny запишани во едно од привилегираните аристократски компании од Maison du Roi (царската гарда), како потпоручник.

Наводи[уреди | уреди извор]