Алфред Херман

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Алфред Херман (26 декември 1879 - 19 ноември 1960) бил германски историчар, новинар и политичар.

Животопис[уреди | уреди извор]

Херман е роден во Иноврацлав. Татко му бил Ото Херман, поштар, а мајка му Хелен. Студирал историја, германски јазик и филозофија на универзитетите во Бреслау (Вроцлав) и Минхен, а дипломирал во Бреслау во 1903 година. Херман потоа почнал да работи за Херман Хифер во Бон и станал уредник на " Годишник на историски верзии за Нидернер " во 1905 година. Тој во 1906 година работел на Универзитетот во Бон до 1913 година, фокусирајќи се на наполеонската, пруската и рајнската историја.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Neue Deutsche Biographie (германски). Historische Kommission bei der Bayerischen Akademie der Wissenschaft. 1969. стр. 687.