Алфред Хајош

Од Википедија — слободната енциклопедија

Алфред Хајош (1 февруари 1878 - 12 ноември 1955) бил унгарски пливач и архитект . Тој бил првиот модерен олимписки шампион во пливање и прв олимписки шампион во Унгарија . Ниту еден друг пливач досега не освоил толку голем дел од сите олимписки настани на една единствена игра.

Животопис[уреди | уреди извор]

Хајош се родил во Будимпешта , Унгарија , како Арнолд Гутман . Тој имал 13 години кога се почувствувал принуден да стане добар пливач откако татко му се удавил во реката Дунав . Тој го зел името Хјош (морнар на унгарски) за неговата атлетска кариера, бидејќи тоа било унгарски име.

Во 1896 година, Хајош бил студент по архитектура во Унгарија, кога се одржаа Атинските игри. На него му било дозволено да се натпреварува, но дозвола од универзитетот да го пропушти класот било тешко да се добие. Кога се вратил кај деканот на Политехничкиот универзитет, деканот не му честитал на Хајош за неговиот олимписки успех, туку наместо тоа рекол: "Вашите медали не ме интересираат, но не сакам да ги слушам вашите одговори во следниот испит".

На игрите во 1896 година , пливачките настани се одржале во Средоземното Море и се бореа со елементите. 18-годишниот Хајош ги освоил своите две златни медали во екстремно студено време (температурата на водата била околу 55 степени фаренхајтови, или 13 степени Целзиусови) со бранови долги 12 стапки (4 метри). Тој победил на  100 метри слободен стил време со време од 1: 22.2, и слободниот стил од 1.200 метри во 18: 22.1. Хајош сакал да победи на сите три дисциплини, но слободниот стил од 500 метри бил веднаш по 100 и непосредно пред 1,200. Пред трката со 1200 метри, тој го намачкал телото со дебел слој маст од половина инч (еден сантиметар), но се покажало дека е многу мала заштита од студот. Тој признал по победата на трката дека "Мојата волја да живеам потполно ја надмина мојата желба да победам". Додека на вечерата во чест на олимписките победници, грчкиот принц од Грција го праша Хајош каде научил да плива толку добро. Хајош одговори: "Во водата". Следното утро, атинскиот весник Акрополис го прикажал Алфред со поднаслов: "Унгарски делфин".[1] Тој бил најмладиот победник во Атина .

Пред Олимписките игри во Атина, Хајош бил шампион во Европскиот пливачки шампион во слободен стил од 100 метри во 1895 и 1896 година.

Неговата разновидна атлетика, тој победила на Унгарското првенство во 1898 година на 100 метри спринт , како и Националната 400 метри пречки и дискот наслови. Тој, исто така, одиграл напред во тимовите на националните фудбалски првенства на Унгарија од 1901, 1902, 1903 - и одиграл на првиот меѓународен натпревар од унгарската репрезентација, против Австрија во Виена на 12 октомври 1902.[2] Помеѓу 1897 и 1904 година, тој бил и фудбалски судија, а во текот на 1906 година бил тренер на фудбалската репрезентација на Унгарија.

Во 1924 година, Хајош, архитект специјализиран за спортски објекти, влегол во уметничките натпревари на Олимписките игри во Париз . Неговиот план за стадион, измислен заедно со Дезшо Лаубер (кој играл тенис на Летните олимписки игри во 1908 година ), бил награден со сребрен медал; жирито не доделило златен медал во натпреварот. Така што го прави еден од само двајца Олимпијади кои некогаш освоиле медали и на спортските и уметничките олимписки натпреварувања.

Најпознатиот спортски објект дизајниран од Хајош е пливачкиот стадион изграден на Маргитзегете (Маргарет) во Дунав во Будимпешта, кој бил изграден во 1930 година и се користел за Европското првенство за водени спортови од 1958, 2006 и 2010 година , како и за FINA Men's Water 2006 Поло Светското првенство .

Во 1953 година, Меѓународниот олимписки комитет му доделил Олимписка диплома за заслуги. Тој бил член на Меѓународната пливачка сала на славните, а во 1981 година бил и член на Меѓународната еврејска спортска сала на славните .

Неговиот брат, Хенрик Хајош , освоил златен медал на 4х250 метри пливање во слободен стил на Олимписките игри во Атина 1906 година .

Згради[уреди | уреди извор]

Неговите први дизајни биле во Арт Нову и еклектичен стил, подоцна тој се свртел кон модернизмот и бил под влијание на италијанските стилови.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

  • Список на избрани еврејски пливачи

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Archived copy“. Архивирано од изворникот на 21 July 2011. Посетено на 2010-03-10.CS1-одржување: архивиран примерок како наслов (link)
  2. „Alfréd Hajós“. www.eu-football.info. Посетено на 17 March 2011.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]