Алфред Хатон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Портрет ан Алфред Хатон

Алфред Хатон (англ. Alfred Hutton, 18391910) бил англиски офицер на Кралевата драгунска гарда, антиквар и мечувалец. Бил иницијатор на првиот англиска возобнова на историското мечувалство, заедно со неговите современици Егертон Касл, капетанот Карл Тим, полковникот Сирил Мети, Фредерик и Вилијам Полок, и капетанот Ричард Френсис Бартон.

Дела[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]


Предлошка:Fencing-bio-stub