Алфред Фреди Крупа

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Alfred Freddy Krupa
Крупа Алфред Фреди работи за подготовка на масло на платно)
Роден(а)Alfred Krupa
14 јуни 1971(1971-06-14)
Карловац, Југославија
(денес Хрватска)

Алфред Фреди Крупа (14 јуни 1971 година, Карловац, Југославија) ​​е хрватски современ сликар[1][2]. Мултидисциплинарниот уметник Алфред Фреди Крупа се смета за пионерска сила во движењето New Ink Art, за кое се здоби со меѓународно признание[3][4].

Крупа дипломира во 1995 година на Ликовната академија на Универзитетот во Загреб . Крупа исто така студирал Историја на уметност (недипломски истражувања) на Универзитетот во Загреб (1997,1998) и во 1998/99 како студент на постдипломски студии на Универзитетот Токио Гакугеи (東京 学 芸 大学) или Гакудаи (学 大)[5].

Од октомври 2020 година, со Индексот на историска популарност на Институтот за технологија во Масачусетс (HPI)[6] од 47.05, Алфред Фреди Крупа е 80-тиот најпознат жив сликар[7], 5-тиот најпознат хрватски сликар и најпознатиот жив хрватски сликар[8].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. http://alephino.documentaarchiv.de/alipac/-/sysfull?BASE=B-ART&IDN=000026267
  2. Dr. Andreas Beyer, Dr. Bénédicte Savoy, Dr. Wolf Tegethoff (Hrsg.), ALLGEMEINES KÜNSTLERLEXIKON (AKL) Die Bildenden Künstler aller Zeiten und Völker (The visual artists of all times and peoples), band/volume 82 (ISBN 9783110231878), De Gruyter-Berlin, 2014
  3. https://issuu.com/alfredfreddykrupa/docs/imgonline-com-ua-twotoone-pzi1fouryyder8n
  4. https://www.wikiart.org/en/alfred-freddy-krupa
  5. (C. Shannon, Z. Gerber, V. Lasić, R. Yakata "Alfred Freddy Krupa", ITG-Zagreb, 2014)European Library: Monograph Alfred Freddy Krupa (ISBN 9789537167455, authors Zvonimir Gerber, Casey Shannon, Ransui Yakata, Višnja Lasić)
  6. Yu, A. Z., et al. (2016). Pantheon 1.0, a manually verified dataset of globally famous biographies. Scientific Data 2:150075. doi: 10.1038/sdata.2015.75
  7. https://pantheon.world/profile/occupation/painter/
  8. https://pantheon.world/profile/occupation/painter/country/croatia