Алфред Рапопорт

Од Википедија — слободната енциклопедија
Алфред Рапопорт
Алфред Рапопорт (1913)
Роден(а)16 јуни 1868
Починал(а)11 октомври 1946(1946-10-11) (возр. 78)
ДржавјанствоАвстроунгарија, Австрија

Алфред Рапопорт – австроунгарски дипломат (генерален конзул) во Скопје (1900– 1909), помошник на Хајнрих Милер при спроведувањето на Мирцштешките реформи.

Автор на книгата „Во земјата на мачениците“ (Париз, 1927). Оваа книга е квалификувана како потресно сведоштво за едно неповторливо време, во неа се понудени факти и коментари за Македонија низ поглавјата: Илинден, Мирцштег, „Комитаџиите“, Битола, Скопје, Света Гора, Солун, етничка Македонија и македонското прашање.

Наводи[уреди | уреди извор]