Алфред Остин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Алфред Остин
Portrait of Alfred Austin.jpg
Роден/а30 мај 1835(1835-05-30)
Хедингли, Јоркшир, Англија
Починат/а2 јуни 1913(1913-06-02) (возр. 78)
Ешфорд, Англија
Занимањепоет, писател, драматург
НационалностАнгличанец

Алфред Остин (англиски: Alfred Austin, 30 мај 1835 – 2 јуни 1913) бил англиски поет, драматург и писател, кој ја имал титулата Поет-лауреат на Обединетото Кралство, која стекнал во 1896.

Живот[уреди | уреди извор]

Алфред Остин бил роден во Хидингли, близу Лидс, на 30 мај 1835 година, во римокатоличко семејство. Неговиот татко, Џозеф Остин, бил трговец во Лидс; неговата мајка била сестра на Џозеф Лок, градежен инженер. Остин се школувал на колеџот Стонихрст,[1] колеџот Сент Мери во Оскот, [1] и универзитет во Лондон, од каде дипломирал во 1853 година.[2] Станал адвокат во 1857 година, но откако го наследил целото богатство од неговиот вујко, се откажал од својата правна кариера за сметка на книжевноста.[2][3][4]

Тој неуспешно застана како кандидат на Конзервативната партија за Тантон во 1865 година, завршувајќи на четвртото место и на Девсбери во 1880 година.ref>McKie, David (2008). McKie's Gazetteer, A Local History of Britain. Atlantic Books. стр. 19. ISBN 978-1-84354-654-2.Under Ashford, Kent.</ref>

Политички бил конзервативец, меѓу 1866 и 1896 година Остин го уредувал „Нешнл Ревју“ (National Review) и пишувал водечки написи за „Стандард“.[2] Тој бил дописник за надворешни работи со „Стандард“ и служел како специјален дописник на Вселенскиот собор на Ватикан во 1870 година; од седиштето на кралот на Прусија за време на француско-пруската војна во 1870 година и на Конгресот во Берлин во 1878 година. Бесен империјалист и следбеник на Бенџамин Дизраели, тој станал, во 1883 година, заеднички уредник на „Нешнл Ревју“ со В. Cou. Куртоуп и бил единствен уредник од 1887 до 1896 година.[3]

Библиографија[уреди | уреди извор]

Романи

Поезија

Драма

друго

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Austin, Alfred“. Who's Who. 59: 66. 1907.
  2. 2,0 2,1 2,2  Една или повеќе речениците пред наводов вклучуват текст од дело кое сега е во јавна сопственостChisholm, Hugh, уред. (1911). „Austin, Alfred“ . Енциклопедија Британика. 2 (изд. XI.). Cambridge University Press. стр. 938.CS1-одржување: ref=harv (link)
  3. 3,0 3,1 The Oxford Companion to English Literature, 6th Edition. Edited by Margaret Drabble, Oxford University Press, 2000, p 53
  4. Предлошка:Cite Men-at-the-Bar

Литература[уреди | уреди извор]

  • The Autobiography of Alfred Austin, Poet Laureate, 1835 – 1910; (ISBN 0-404-08717-5)
  • The Story of Mulock: The Pedigree of the Mulock Family of Ireland by Sir Edmund Thomas Bewley (Ponsonby & Gibbs, 1905)
  • By Virtue & Faith: A History of the Mulock & Mullock Families by Robert Hughes-Mullock FRAS (2012)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]